sobota, 2 lutego 2013

NIEWŁAŚCIWA DIETA PROWADZI DO SCHORZEŃ oraz DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ GIMNASTYKI



Jedzenie jest jednym z głównych czynników wywołujących schorzenia.

W taoistycznej „Księdze comiesięcznych zaleceń żywnościowych" napisano:

 -ci, którzy jedzą wiatr, będą duchowi i zyskają długowieczność; 
 -ci, którzy jedzą zboża, będą mądrzy na różne sposoby, ale wyczerpią               umysł pracą; 
 -ci, którzy jedzą trawę, będą niemądrzy i głupi; 
 -ci, którzy jedzą mięso, będą mieli dużo gniewu; 

 -ci, którzy jedzą powietrze, osiągną duchowy poziom nieśmiertelności i            zyskają Tao.

Sposób gotowania istotnie wpływa na jakość pożywienia.
Na wschodzie o gotowaniu mówi się, że jest to przemiana, transmutacja. Oznacza to, że możemy przemienić poprzez gotowanie, pieczenie, duszenie chłodne pokarmy (o naturze Jin) w gorące (o naturze Jang).

Jedzenie i jego wpływ na zdrowie.
Jeśli zobaczycie hierarchię ważności jaka panowała w Chinach to ujrzycie na szczycie cesarza, a zaraz za nim zawsze znajdował się kucharz - gdy cesarz zachorował, kucharza ścinano ponieważ jego obwiniali za chorobę władcy.
Kiedy chińscy dyplomaci goszczeni są na zachodzie, i pragnie się ich zainteresować pięknymi zabytkami, to ich jednak zawsze najbardziej interesuje miejscowa kuchnia. Badając miejscowe "kuchenne" obyczaje, Chińczycy przewidują sposób zachowania ludzi, którzy stosują taką kuchnię. Kucharza Chińczycy postrzegają jak alchemika; jeżeli posiada on dużo wiedzy o produktach, jest zdrowy energii, dużo Chi i potrafi podobnie przygotować pożywienie-posiada wielki wpływ na tych, których żywi. Pozycja takiego kucharza jest bardzo wysoka, gdyż w dużym stopniu-zależnie od tego ,w jakim stanie on sam się znajduje - decyduje on o tym, czy ludzie, których żywi są zharmonizowani, spokojni. Wibracje, które przesyła za pośrednictwem jedzenia otrzymują ci, którzy je jedzą i w ten sposób stają się oni do niego podobni. Albo są spokojni, czują się dobrze-dzięki niemu, albo są rozdrażnieni, pozbawieni harmonii-tak jak on.
Kobieta stojąca przy kuchni w domu i przygotowująca posiłki  ma więc centralne, miejsce w rodzinie. Jeżeli moja żona nie gotowałaby prawidłowo - nie byłbym w stanie wykonywać dobrze mojej pracy. Pamiętajmy o naszych żonach, mamach, babciach, pomocach kuchennych bo to od nich zależy nasze zdrowie, energia, samopoczucie i harmonia.
Działalność  prowadzona na zewnątrz-nazywana przez chińczyków Jang-zależy od tego co dzieje się w środku, od aktywności wewnętrznej Jin.

Teraz chciałbym opowiedzieć o tym ile pijemy płynów i jakie ma to dla nas znaczenie. Dzięki nauce i medycynie zachodniej ludzie nabrali przekonania, że powinni dużo pić. Spotykam ludzi, którzy piją od trzech do siedmiu litrów płynów dziennie. Mówią oni, że muszą oczyszczać ciało i nerki. W akupunkturze mówi się; pij odpowiednio do potrzeb; jeśli masz pragnienie-pij, a jeśli nie masz-nie pij. Jeżeli zmniejszycie ilość przyjmowanej soli czy sodu (chodzi o sól warzoną) -jest to bardzo ważna sprawa – zmniejszycie tym samym zapotrzebowanie na wodę.  Teoria mówiąca o konieczności picia dużej ilości płynów ma swoją podstawę w tym, że ludzie na zachodzie zjadają za dużo mięsa i soli. Jeśli jecie mięso i zmniejszycie ilość spożywanej soli, zobaczycie że wasze potrzeby, co do ilości płynów również znacznie się zmniejszą, zatrzymacie proces wychładzania organizmu i będziecie mieli więcej energii. Macie czas. Nie czyńcie żadnych zmian nagle ( chyba, że jest zagrożone Wasze życie ); wasze ciała posiadają nabyte w ciągu wielu lat przyzwyczajenia i powinniście je zmieniać powoli, również na przestrzeni lat. Dajcie ciału czas na przyzwyczajenie się do nowego. Podam mój przykład; kilka lat temu po długich przygotowaniach przeszedłem na bretarianizm i trwałem w nim przez pół roku nie jedząc i nie pijąc. Czułem się świetnie. Zbliżały się święta Bożego Narodzenia i czas spędzany z liczną rodziną, więc wróciłem do sporadycznego jedzenia. W tym roku czując się bardzo mocno ,postanowiłem ponownie przejść na długi okres bretarianizmu i zrobiłem to bez poprzednich ( brak pokory ) przygotowań, wytrzymałem przez siedem dni odwadniając ciało i pozbawiając go dużej ilości cukru. Czyniąc duże zmiany w naszym stylu życia pamiętajmy o tym aby słuchać swojej intuicji i podchodzić do swojego ciała z miłością. Staniecie się nowym człowiekiem w ciągu siedmiu lat. Tyle czasu potrzebuje organizm na ostateczną zmianę. nie możecie podążać szybciej.
Gdy brak jest energii Chi dostarczanej z pokarmu oraz harmonii we wszystkim co robimy ,otrzymujemy dużo różnych szkodliwych emocji. A emocje te są wewnętrzną przyczyną (wraz z pokarmem) różnych schorzeń.

Bardzo istotny jest ruch ciała. Jedną z następnych przyczyn schorzeń jest brak ruchu ciała. Istnieją w Chinach dwie szkoły dotyczące ruchu. Szkoła z północy, gdzie panował klimat chłodny, opierała się na bardzo energicznych, intensywnych ruchach; szkoła ta nosi nazwę Wei Chi. Szkoła ta obejmuje bardzo mocne, twarde style walki, które określa się mianem Kung-Fu. Przyczyną tego było dążenie do utrzymania ciała w stanie rozgrzania, gdyż panuje tam chłodny klimat. Wiodącym miejscem stylu Kung-Fu była prowincja Honan w Chinach i klasztor Shaolin. Style walki zostały utworzone przez wysoko zaawansowanych w rozwoju duchowym mnichów. Nie służyły w swym zamiarze zabijaniu, lecz utrzymaniu ciała w kondycji i rozgrzaniu.
Na południu Chin, gdzie klimat był delikatniejszy, rozwinięto drugą szkołę, która nazywa się Nei-Chi - charakteryzuje się bardzo delikatnymi ruchami ciała. Lecz ten wewnętrzny styl w istocie swej pochodzi z taoistycznej akupunktury. Każdy ruch ma za zadanie wzmocnienie odpowiedniego narządu i przepływu energii w określonym kanale akupunkturowym - meridianie. Nazwa tego stylu to o Tai-Chi. Style zewnętrzne oparte są na sile i napięciu mięśni a wewnętrzne na rozluźnieniu. Jeżeli widzicie kogoś, kto trenuje styl wewnętrzny ,możecie mieć wrażenie, że ta osoba „zasypia”.



DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ GIMNASTYKI w łóżku, lekarzy tybetańskich.

1)   Leżąc w łóżku po przebudzeniu, wykonaj następujący intensywny masaż:
przytul dłonie do uszu tak, aby kciuki przylegały do głowy tuż za uszami. Ściśniętymi palcami dłoni wykonaj 30 ruchów od góry w dół tak, aby palce wskazujące poruszały się po małżowinach uszu (można również nacierać ręcznikiem uszy ). Skoncentruj się i trzymaj oczy zamknięte od początku do końca tego zabiegu.

Działanie fizjologiczne;
Ćwiczenie zapobiega tworzeniu się zmarszczek na twarzy, wzmacnia działanie nerwu twarzowego, wzmaga cyrkulację krwi w okolicy skroni oraz wzmacnia zęby.

2)   Dłoń prawej ręki połóż na czoło, lewą rękę na prawą i poruszaj prawą ręką w prawo i lewo po 20 razy tak, aby mały palec poruszał się nad brwią.

Działanie fizjologiczne;
Wzmaga się cyrkulacja krwi w głowie, znikają ból i zawroty głowy.

3)   Tylną stroną zgiętych kciuków masuj 15 razy gałki każdego oka.

Działanie fizjologiczne;
Zapobiega się wszelkim schorzeniom oczu, uspokajany jest system nerwowy.

4)   Obejmując dłońmi obu rąk na przemian, masuj tarczycę 20 razy.

Działanie fizjologiczne;
polepsza się przemiana materii i praca organów wewnętrznych.

5)  Wykonaj masaż brzucha; prawą dłoń połóż na brzuch, lewą rękę na prawą i wykonaj masaż ruchami okrężnymi w kierunku wskazówek zegara 20 razy w taki sposób, ażeby brzuch przemieszczał się z góry w dół; osiąga się to odpowiednim ustawieniem dłoni.

Działanie fizjologiczne;
Polepsza się cyrkulacja krwi w okolicy brzucha, wzmaga się wchłanianie pożywienia i praca jelit.

6)   Leżąc na plecach wciągaj jak najsilniej brzuch do kręgosłupa, a następnie wypychaj go po 20 razy. Ten zabieg należy przeprowadzić 2-3 krotnie w ciągu dnia.

Działanie fizjologiczne;
Usuwane są zjawiska zastoju żółci i krwi oraz wzmaga się ruch limfy. Osobom otyłym zabieg ten pomoże pozbyć się nadwagi. Leczone są również choroby wątroby i traktu trawiennego.

7)  Leżąc na plecach zginaj raptownie prawą a potem lewą nogę w stawie kolanowym i podciągaj ją energicznie do piersi,starając się równocześnie uderzyć piętą w pośladek, a następnie raptownie wyprostuj nogę i opuść ją. Wykonaj zabieg 30 razy.

Działanie fizjologiczne;
Dokonywany jest masaż nie tylko organów wewnętrznych lecz również gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wzmacnia się mięśnie brzucha.

UWAGA;
Masażom opisanym w punktach 6 i 7  starożytni Tybetańczycy przypisywali bardzo duże znaczenie.

8)  Siedząc na łóżku, opuść nogi na podłogę. Lewą nogę połóż na kolano prawej i prawa dłonią masuj wklęsłą część lewej stopy 20 razy. Następnie pomasuj tak samo prawą stopę.

Działanie fizjologiczne;
zostaje wyregulowana praca serca, leczone są choroby stawów/korzystne w chorobach reumatycznych i w podagrze/.

9)   Spleć/zrób zamek/ dłonie ,połóż je na kark i masuj kark 10 razy przy głowie odchylonej w tył.

Działanie fizjologiczne;
Wzmaga się krwiobieg w dużych naczyniach krwionośnych głowy, wzmaga się ruch cieczy rdzeniowo-mózgowej, wywiera się korzystny wpływ na stan piersi i szyi.

10) Siedząc, przyłóż ściśle dłonie do uszu i bębnij końcami palców obu rąk, kolejno,  wielokrotnie po karku.

Działanie fizjologiczne;
Zniża szum w uszach, leczy bóle głowy, pobudza tylną część kory mózgowej, zapobiega głuchocie.


Uwagi ogólne
Przedstawione tutaj od 1-10 zabiegi usuwają zastoje krwi, silnie wzmacniają cyrkulację krwi, wzmagają procesy fizjologiczne i pracę gruczołów wydzielania wewnętrznego.

WAŻNE!
Jeśli zacząłeś stosować opisane zabiegi, w twoim organizmie nastąpi intensywne odnawianie komórek, co będzie wymagało odpowiednią ilość wypijanej wody, woda powinna mieć temperaturę pokojową. Wypijaj ją jak herbatę małymi łykami, zatrzymując w ustach, aby  nagrzała się do temperatury ciała i trafiła do żołądka, nie podrażniając błony śluzowej, którą zaleca się chronić.


4 komentarze:

  1. Wow, jestem pod wrazeniem. Bardzo to ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Dodatkowo polecam gimnastyke kregosłupa NIA

      Usuń
    2. Chętnie, ale gdzie znaleźć wiedzę....?

      Usuń