środa, 2 stycznia 2013

NARZĄDY WEWNĘTRZNE I ICH ROLA


W medycynie chińskiej, główny nacisk kładzie się na to, czy organy zapewniają prawidłowy i ciągły przepływy najważniejszych dla ciała substancji i energii. Choroba w medycynie chińskiej nie jest kojarzona z "usterką mechaniczną" narządu, która jak to się dzieje w kulturze Zachodu, musi być naprawiona ale jako skutek nieprawidłowości zaistniałych w całym organiźmie.


ZANG i FU - Narządy wewnętrzne: Pełne i Puste

Narządy wewnętrzne Chińczycy podzielili na dwie grupy - Zang i Fu. Narządy z grupy Zang "pełne", związane są z energią Yin i należą do nich: serce, wątroba, śledziona, nerki, osierdzie i płuca. Zadaniem tych narządów jest przerabianie i magazynowanie substancji odżywczych. Do grupy Fu związanej z energią Yang należą tak zwane narządy "puste": żołądek, jelito cienkie, jelito grube, woreczek żółciowy i pęcherz moczowy. Podstawowe czynności narządów typu Fu polegają na pobieraniu pokarmów, trawieniu, wchłanianiu substancji odżywczych, dystrybuowaniu i wydalaniu na zewnątrz resztek pokarmowych. Sądzi się, że odbywa się w nich ciągły ruch i zachodzą nieprzerwane zmiany.


DODATKOWE FU (lub nietypowe Fu)

Tradycyjna medycyna chińska opisuje również mniej istotne organy:
-Mózg
-Macica
-Szpik
-Kość
-Naczynia Krwionośne
-Woreczek Żółciowy (zauważcie, że Woreczek Żółciowy zaliczany jest i do Fu i do Dodatkowego Fu-co).

W tym miejscu, celowe dla naszej dalszej dyskusji o Zan Fu będzie zapoznanie się z funkcjami działania wszystkich elementów Zang i Fu po kolei. W związku z każdym z omówionych poniżej organów podane będą typowe przykłady stanów dysharmonii, które mogą w tych organach wystąpić.


                                         
Śledziona - kieruje transportem i przemianą

Medycyna chińska uważa śledzionę za najważniejszy organ odpowiedzialny za proces trawienia. Pobiera ona substancje odżywcze z pokarmu, który znajduje się w żołądku (GU CHI), a dalej transportuje je do Płuc i Serca, gdzie są one przetwarzane na energię CHI i Krew. O zdrowej Śledzionie świadczą: dobry apetyt, poprawne trawienie, energia i harmonia w mięśniach. W przypadku osłabienia Śledziony może pojawić się uczucia: zmęczenia, rozdęcia brzucha, złego trawienie oraz biegunka. Śledziona także transportuje i modyfikuje płyny w organiźmie. Osłabione działanie Śledziony prowadzi do nadmiernego gromadzenia się płynów w ciele, czego rezultatem mogą być: obrzęki, otyłość, apatia i depresja.

Jedną z funkcji Śledziony jest kontrolowanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Jednak jest to inna rola, niż ta, którą odgrywa Serce. Serce ma zapewnić pompowanie i poprawny przepływ Krwi w organiźmie. Osłabienie Śledziony może powodować wycieki Krwi, który ujawni się w postaci krwi w moczu lub kale, albo w postaci tendecji do siniaków. Żylaki także są dolegliwościami potęcjalnie związanymi z osłabioną Śledzioną.

Śledziona wpływa na transport oczyszczonego Chi w obrębie całego organizmu. Przepływ ten zapewnia prawidłowe funkcjonowanie i dobry stan mięśni oraz kości. W przypadku jakiegokolwiek niedoboru Chi Śledziony, oczyszczone Chi nie będzie wystarczająco wzmacniać ciała, co może prowadzić do stanu, w którym mięśnie są zmęczone, cienkie, słabe i zwiotczałe.
Każda dolegliwość objawiająca się zmęczeniem może być w jakiś sposób związana ze Śledzioną.

Jama ustna odgrywa decydującą rolę w przygotowaniu pokarmu do trawienia. W ten sposób jest ona związana ze Śledzioną. Kiedy Śledziona jest zdrowa, poczucie smaku jest wyraźne, a wargi są różowe i wilgotne. W przypadku jakiegokolwiek stanu dysharmonii w Śledzionie, smak stanie się mniej wyczuwalny, a wargi zbledną i wyschną.

Generalną cechą Śledziony
jest to, że jest ona w stanie podnosić poziom energii w ciele powyżej przeciętnego stanu. Zatem, utrzymuje ona wewnętrzne organy na swoim miejscu. Różnego rodzaju energetyczna dysharmonia Śledziony może potencjalnie prowadzić do problemów przemieszczania się wewnętrznych organów i brak równowagi w ich działaniu.
Jako że Śledziona ma zdolności podnoszenia poziomu energii, wysyła ona czystą energię do głowy i mózgu. Wynikiem tego będą: jasność i łatwość myślenia, które z kolei spowodują uczucie lekkości i dobre samopoczucie.


ŻOŁĄDEK - przyjmuje i magazynuje pokarm

Rola Żołądka polega na przyjmowaniu pokarmu. Tutaj następuje podział tego pokarmu na czystą esencję, którą Żołądek przekazuje dalej do Śledziony. Część pokarmu pozostała po wydzieleniu esencji jest przekazywana z Żołądka do Jelita Cienkiego, w którym zaczyna się proces wydalania.
Naturalną funkcją żołądka jest pośredniczenie w procesie przesyłania Chi w dół ciała. Jeżeli funkcja ta jest w jakiś sposób zachwiana, oznacza to, że Chi Żołądka buntuje się i idzie do góry. Konsekwencją tego będą: czkawka, bekanie, odbijanie, nudności, wymioty.
Żołądek tworzy ze Śledzioną parę.

NIEDOBÓR ENERGII W ŚLEDZIONIE I ŻOŁĄDKU

Przypadek spowodowany nieodpowiednim odżywianiem, który w procesie trawienia zużywa zbyt dużo energii Śledziony i żołądka występuje, gdy:
-odżywiamy się nieregularnie, jeśli chodzi o ilość pokarmów i porę ich spożywania,
-jeśli pożywienie jest zbyt obfite, ma dużą zawartość tłuszczu oraz cukru (sacharoza) oraz za dużą ilością surowych składników nie zgodnych z porą roku, z zimnymi napojami lub zimną wodą.

Postępujące osłabienie energii śledziony i żołądka może być również skutkiem przemęczenia, nadmiaru zmartwień, emocji, choroby i zimna.
-Suchość (Śledziona) i wilgotność (Żołądek) równoważą się wzajemnie.

HARMONIA I DYSHARMONIA ŚLEDZIONY I ŻOŁĄDKA

W schorzeniach śledziony i żołądka, w przypadku zaburzeń absorpcji w procesie trawienia i asymilacji pokarmów, różnice wilgotności powodują wzdęcia.
W przypadku osłabienia energii, Śledziona traci swoją zdolność kierowania odżywianiem organizmu. Energia zatrzymuje się w dolnych partiach ciała i może nastąpić obsunięcie (wypadnięcie) trzewiów lub innych narządów.
Różne rodzaje krwotoków lub niedobory energii oraz krwi mogą być objawem chorób, wśród których do najczęściej spotykanych należą syndromy Próżni Tai Jin (kanał Płuc lub Śledziony). Niedobory w Śledzionie i Żołądku uzewnętrzniają się przez osłabienie energii w Jang Ming (meridian Jelita Grubego).
Przepełnienie Śledziony i Żołądka jest zwykle spowodowane wychłodzeniem, wilgocią, suchością, gorącem i akomulacją pokarmów. Śledziona i Żołądek są ze sobą ściśle związane: są elementem Centralnym, który tworzy podstawę i formę dla ciała. To centralne miejsce jest wyrażone poprzez połączenia z innymi elementami. Jeżeli w wyniku słabości Chi Śledziony, górna część tułowia nie jest dostatecznie zaopatrywana w energię, prowadzi to do braku krwi w mózgu i tym samym do zawrotów głowy przy wstawaniu.
-W meridianie Śledziony Chi podąża w górę
-W meridianie Żołądka Chi podąża w dół
Jeśli Chi płynie w przeciwnym kierunku, wywołuje to specjalne objawy chorobowe:

Gdy Chi Śledziony płynie w dół meridianu występują objawy:
-płynny stolec
-biegunka,
-opadanie (wypadanie macicy, odbytu, itp.) - wszystkie opadania wynikają z zaburzeń Śledziony

Gdy Chi Żołądka płynie w górę następują:
-odbijanie,
-czkawka,
-bekanie,
-wymioty

Przy osłabionej Śledzionie:
-niebieskie plamy już przy niewielkim uścisku
-silne, szybkie krwawienia
-krew w moczu lub stolcu
-hemoroidy
-żylaki, itp.
-Śledziona kontroluje tkankę łączną (tłuszcz) i odżywia mięśnie - jest odpowiedzialna za tworzenie masy mięśniowej.
-nogi w kształcie "0"
-źle gojące się rany
-celulit (pomarańczowa skóra=Pełnia (nadmiar) Jin
-skłonność do chudnięcia lub tycia (tłuszcz)
-słabość tkanki łącznej.

PŁUCA-sterują CHI i oddychaniem

Najważniejsze funkcje Płuc są podobne przedstawiane jak w tradycyjnym ich wizerunku na zachodzie, występują jednak pewne różnice. Płuca sterują wdychaniem czystej energii Chi pochodzącej z powietrza i wydychaniem nieczystej energi Chi. Podstawową różnicą pomiędzy podejściem kultury wschodu a zachodu jest to, że w medycynie chińskiej ważne jest wdychanie wraz z powietrzem Chi, nie zaś zwykłego tlenu. Jeśli Płuca działają dobrze, to proces oddychania przebiega sprawnie i regularnie.
Drugim aspektem związanym z Chi jest rola, jaką Płuca odgrywają w tworzeniu Chi na terenie organizmu. Śledziona wydobywa Chi ze spożytego przez nas jedzenia i przesyła w górę do Płuc. W Płucach tworzy się tak zwane Zong Chi ( Tsong Chi ), które składa się z Chi przesłanej przez Śledzionę. Z kolei powstały w ten sposób Zong Chi zapewnia prawidłowe działanie Płuc, które polega na roznoszeniu Chi do wszystkich części ciała za pomocą meridianów. Kiedy Zong Chi w obszarze klatki piersiowej jest słaba, słabe jest także oddychanie. Płuca poruszają w meridianach energię odżywczą ( Jong Chi ). Według medycyny chińskiej na jeden cykl oddechowy ( wdech-wydech ) następuje  przemieszczenie Jong Chi w meridianach o jedną szerokość dłoni, czyli że nasz oddech określa prędkość ruchu energii w meridianach. Ponieważ ruch krwi jest zależny od ruchu Jong Chi, Płuca mają bezpośredni duży wpływ na obieg Krwi, co oznacza, że np. przy braku Chi w Płucach istnieje niebezpieczeństwo zastoju Krwi. W przypadku nierównowagi energii w Płucach widoczne są objawy ogólnego niedoboru CHI. Wpływa to na  stan całego naszego organizmu i może powodować uczucie osłabienia i zmęczenia.
Płuca powodują rozpraszanie się obronnego Chi (WeiChi ) i płynów ciała po najbardziej zewnętrznych partiach ciała. Zdrowe Płuca utrzymują stałą temperaturę ciała i ochraniają przed atakiem chorobotwórczych czynników zewnętrznych, takich jak Zimno, Wiatr i Wilgoć. W przypadku, gdy Chi Płuc jest słabe, ciało staje się podatne na choroby. Tak więc, kiedy łapie nas katar, jest to najprawdopodobniej skutkiem braku Chi Płuc. Brak taki pozwala katarowi na wniknięcie do naszego organizmu. Organem, który w tym przypadku jest najbardziej narażony na atakujące czynniki chorobotwórcze są oczywiście Płuca. Jeśli chodzi o płyny ciała, to Płuca nadzorują prawidłowy przebieg procesu pocenia się. Tak więc, kiedy proces pocenia się przebiega nieprawidłowo, potencjalną przyczyną  są zakłócenia w organie. Medycyna chińska określa Płuca mianem najwyższego Zang ( narząd pełny-JIN ) w organiźmie, dlatego naturalną funkcją przypisywaną Płucom jest przesyłanie w dół. Płuca przesyłają Chi w dół, aż do nerek (najniższe Zang), gdzie Chi jest utrzymywane. Ten dynamiczny proces zachodzący między Płucami i Nerkami jest kluczowy dla zdrowego oddychania. Jeśli funkcja przesyłania w dół jest osłabiona, może to stać się przyczyną problemów klatki piersiowej, takich jak kaszel, przeciążenie lub astma. Płuca przesyłają do dołu, do Nerek płyny ciała. W Nerkach płyny te są dzielone na czyste i nieczyste. Zatem zdrowe Płuca zapewniają prawidłowy metabolizm płynów, podczas gdy zakłócone działanie Płuc prowadzi do opuchnięcia i obrzęków w górnych częściach ciała, głównie twarzy.
Jak już wcześniej pisałem Płuca biorą udział w zapewnieniu prawidłowego, zdrowego rozpraszania płynów ciała ( Płyny ciała (Jin YE) są definiowane jako Płyny Organiczne) po całym organiźmie. Osłabienie w funkcjonowaniu Płuc może zatem prowadzić do zatrzymania moczu.
Wspomniałem już również o tym, że Płuca odgrywają  kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego i efektywnego przepływu Chi i płynów ciała w najbardziej zewnętrznych partiach ciała. W rezultacie, medycyna chińska przypisuje temu organowi duże znaczenie. Wynika to z wpływu, jaki mają one na skórę i gruczoły potowe. Nieprawidłowe działanie Płuc może zatem spowodować, że nasza skóra będzie szorstka i sucha. W medycynie chińskiej, dolegliwości skóry są zawsze uważane za dowód istnienia dysharmoni w Płucach. Co ciekawsze, medycyna chińska dostarcza solidnych dowodów na często obserwowany związek pomiędzy alergią skóry i alergią Płuc (przykładem mogą być astma i egzema).
Jeśli chodzi o włosy, to Płuca wpływają na kondycję włosów na całym ciele. Włosom głowy przypisuje się powiązanie z działaniem Nerek. Z kolei ogólny stan zdrowia włosów na całym ciele jest blisko związany kondycją w jakiej jest skóra.
Nos uważany jest za swoistą bramę, która otwiera drogę do Płuc. Tak więc ich kondycja wpływa na to, czy nasz nos jest zapchany i jak ostry masz węch.
W teorii medycyny chińskiej, Płuca są odpowiedzialne za stopień, czy nasz kontakt ze światem zewnętrznym jest zdrowy i konstruktywny. Zdrowe, daje nam możliwość zachowania odpowiedniej postawy w stosunku do naszego otoczenia. Osłabione działanie Płuc może nas doprowadzić do poczucia wyobcowania w świecie.
Zauważa się szczególny związek między Płucami i uczuciem żalu i smutku. Kiedy mamy do czynienia z jakąś stratą lub zmianą w naszym życiu, zdrowe odczuwanie smutku może być kontrolowane. Zakłócenia w działaniu organu mogą sprawić, że bardzo trudno będzie nam otrząsnąć się ze straty i znieść jakiekolwiek zmiany.

HARMONIA I DYSHARMONIA PŁUC

Skóra - Owłosienie - kiedy powierzchnia ciała jest dobrze odżywiana, (skóra jest dobrze odżywiona), ani za sucha, ani za tłusta a rozwój owłosienia ciała jest właściwy, nie zachodzi wypadanie włosów.
-Pełnia (Nadmiar) Jin Płuc - występuje skłonność do: grubej skóry (z dużymi porami), brodawek, powstawania cyst na jej powierzchni, polipów w nosie - gdyż skóra odpowiada Jin Płuc, czyli substancji. Te zjawiska występują szczególnie przy konsumpcji namiaru "cukru" i mleka - METAL jest przekarmiony przez ZIEMIĘ w pięciu przemianach.
-Brak Chi Płuc - chroniczne zachorowania, występuje skłonność do suchej, cienkiej skóry i wypadania owłosienia ciała. Przyczyną jest często OGIEŃ w nadmiernej ilości, np. nadużywanie Kawy.
-Pełnia (Nadmiar) Jang Płuc - ostre zachorowania; występuje szybki wzrost owłosienia ciała, wrażliwość skóry i jej pigmentacja, świąd skóry w wyniku nadmiaru energii Płuc i zapalenia skóry.
-NOS, otwory nosowe, powonienie: z dużymi otworami (duże otwory- Duże Płuca, małe otwory - Małe Płuca).
-Słabość Jang Płuc: słaby zmysł powonienia
-Pełnia Jang Płuc: dobry zmysł powonienia z nadwrażliwością.

Śluz ( Tan Jin ) jest jedną z głównych przyczyn dysharmonii Płuc, przyczyny:

-słabość Jang Śledziony, np. w wyniku za dużej ilości Ziemi o jakości zimnej (surowe warzywa, owoce, sacharoza,itp.).
-słabość Jang Nerek
-słabość Jang Serca-prowadzącej do obrzęku Płuc
-pełnia Jin-ostre zachorowania
-próżnia Jang-chroniczne zachorowania; biały, bezwonny śluz
-próżnia Jin-chroniczne zachorowania; żółtawy, zielonkawy, aż do krwawego, cuchnący śluz
-próżnia Jang-ostre zachorowania

Zależności Duchowe-Umysłowe są silnie związane z Płucami. Choroby Płuc i Jelita Grubego są związane z przestrzenią, przy czym psychika jest często ważnym powodem, gdyż każde negatywne przeżycie powoduje ograniczenie w Świadomości przestrzeni.
W przypadku choroby Płuc duchowe przejawy międzyludzkich związków mogą być stłumione. Element METALU jest związany z Prawością, Sprawiedliwością i Karmą. Człowiek potraktowany niesprawiedliwie,może np. odpowiedzieć psychosomatyczną chorobą Płuc lub skóry. Współczucie powstające ze Świadomości Jedności przedstawia najwyższą formę sprawiedliwości.
-Choroby Elementu METALU wskazują niejednokrotnie na brak ufności do ludzi, brak zaufania do siebie. W naszej cywilizacji brakuje często człowiekowi prainstynktu do obrony siebie, instynktu przeżycia; obok psychicznych powodów jest to spowodowane przede wszystkim ogólnym zanieczyszczeniem środowiska i wrogimi przejawami współżycia ludzi.

-SMUTEK związany z Płucami może być spowodowany dwoma stanami:
-stan Jin- narzekanie, utyskiwanie - uczucia nie mogą być przejawione
-stan Jang - uczucia nie mogą się przejawiać; występuje obawa przestrzeni-występuje przy stanie wysuszenia Płuc.

NAJCZĘSTSZE CHOROBY PŁUC I ICH PRZYCZYNY - podaję za Zbigniewem Królickim

Sinusistis - zapalenie zatok obocznych
-w ostrym stanie; przyczyną jest nadmiar Jang w Płucach
-w stanie chronicznym przyczyną jest niedobór Chi albo Jang Płuc

Tonsillitis-zapalenie migdałków
nadmiar Jang w Płucach

Kaszel -przy każdej chorobie Płuc może wystąpić kaszel;
jest dziewięć rodzajów kaszlu,

Bóle gardła-zapalenie gardła
przyczyną jest choroba Wiatr -Gorąco

Krwawienie z nosa
nadmiar Jang Płuc (Ogień Płuc),

Słaby węch
niedobór Jang Płuc

Grużlica
słabośc Jin płuc (Choroba przenoszona genetycznie-tuberkulidy p.autora), która może doprowadzić do Pełni Jang Płuc, Życiowe uwarunkowania: złe jedzenie, mało światła słonecznego.

Neurodermitis
nadmiar Jang Płuc

Astma
występuje często jako następstwo Neurodermitis, nadmiar sacharozy i mleka

Brodawki, Polipy, Cysty ( Torbiele ), Celulitis
nadmiar Jin Płuc na skutek nadmiaru białka zwierzęcego (produkty mleczne, ser,masło). Brodawki są mocno psychicznie uwarunkowane, to znaczy, że pozostają w związku z meridianem, który przez to miejsce przebiega.

Sucha Skóra
słabość Jin Płuc

Świąd Skóry
nadmiar Jang w Płucach przy świądzie pochwy z żółtymi upławami; także bardzo duży nadmiar Jang Wątroby z wilgocią.

Pigmentacja
nadwrażliwość skóry
szybko powstająca opalenizna
alergia słoneczna
-nadmiar Jang w Płucach.

Vitilligo-odpigmentowanie
niedobór Jang w Płucach.Występuje szczególnie u starszych ludzi, którzy w wyniku słabości Jin (mało warzyw i owoców) są mocno Jang.

Pokrzywka
choroba z wiatru, nadmiar Jang w Płucach

Trądzik bez stanu zapalnego
nadmiar Jin lub niedobór Jang

Trądzik ze stanem zapalnym
nadmiar Jang w Płucach (Kawa, papierosy)

Grzybice pochwy, skóry
nadmiar wilgoci, trzeba zwrócić uwagę na meridian przebiegający w miejscu występowania choroby. Przeważnie powodem jest sacharoza, konsumpcja mleka i wilgotne środowisko.

Psoriasis (łuszczyca), Plyarthritis (zapalenie stawów)
Od nadmiaru Jang w Płucach powstaje brak Wewnętrznych Płynów i gorąco powierzchni górnej części ciała ( skóra=płuca ). Przyczyną jest tez psychiczne lub dziedziczne uwarunkowanie; może wystąpić na całym ciele, przeważnie na obszarze meridianu Potrójnego Ogrzewacza lub Żołądka; współuczestniczy w tym Wątroba: z powodu nadmiaru Jang w Płucach jest ona gorąca.
Ponadto z powodu choroby Wiatru - gorąco rozwija się ku zapaleniu stawów z ich zniekształceniami ( Wykrzywieniami ).



JELITO GRUBE - przyjmuje to co czyste i wydala nieczyste

Jelito Grube otrzymuje nieczyste pokarmy i płyny z Jelita Cienkiego. W Jelicie Grubym następuje dalsza selekcja na elementy czyste, które są wchłaniane do organizmu i na elementy nieczyste, które są do wydalenia z organizmu.
Jelito Grube tworzy parę z Płucami.
Funkcje Jelita Grubego i Jelita Cienkiego zależne są od równowagi energetycznej pomiędzy elementami żywiołu  Ziemi i Ognia. Ponieważ Śledziona sprawuje panowanie nad trawieniem, jej zaburzenia powodują zaburzenia trawienne; np. przy słabości Chi-albo słabości Jang-Śledziony, występują często się powtarzające biegunki w wyniku zimna Jelita Grubego i Cienkiego.
Jelito Grube związane z Żołądkiem poprzez Jang-Ming i sprzężenie meridianów "ręka-noga", dlatego bardzo łatwo następuje przenoszenie się stanów chorobowych z Żołądka do Jelita Grubego i odwrotnie.
Zapalenie Jelita Cienkiego i Grubego występuje często w wyniku gorąca w Sercu.
-Słabość Jin Żołądka wywołuje słabość Jin Jelita Grubego. To powoduje brak płynów wewnętrznych i zaparcie typu Jang aż do zmian w tkankach.


NERKI - magazynują Jing, a także determinują reprodukcję, wzrost i rozwój

Jak już wcześniej mogliście się dowiedzieć, Jing jest swoistą esencją życia, która magazynowana jest w Nerkach. Jing jest po części dziedziczone po rodzicach, a po części pochodzi z wchłoniętego przez organizm jedzenia.
Jing decyduje o naszej sile fizycznej, a także jest esencją wpływającą na każdy aspekt naszego ciała. Jing jest szczególnie istotne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju u dzieci, a także odgrywa kluczową rolę w prawidłowej reprodukcji i rozwoju seksualnym.
Kiedy Jing Nerek jest w jakikolwiek sposób osłabione -często z przyczyn organicznych -może to powodować opóźnienia wzrostu, kłopoty z nauką, niepłodność, zaburzenia płciowości i przedwczesne starzenie się. Mimo, że zagadnienia te wydają się zupełnie różne, istnieje zbiór powiązań, które łączą je wszystkie z Nerkami. Jing Nerek jest odpowiedzialne za produkcję Szpiku. Z kolei w medycynie chińskiej Szpik jest podstawowym elementem kości, szpiku kostnego, rdzenia kręgowego i struktur tworzących mózg. Tak zatem, zdrowe Jing Nerek będzie się odzwierciedlać w silnych kościach i zębach oraz w efektywnym funkcjonowaniu mózgu. W przypadku zaburzenia w produkcji Szpiku może wyłonić się cały szereg dolegliwości, w tym brzęczenie i szumy w uszach ,rozmazane widzenie, trudności w myśleniu i bóle krzyża. Szpik jest także istotny przy wytwarzaniu Krwi, tak więc osłabienie pracy Nerek może powodować niedostatek Krwi w organiźmie.
W medycynie chińskiej, Ogień Mingmen jest źródłem całego ciepła, jakie jest w organiźmie. Podtrzymywanie tego tak istotnego dla życia Ognia reprezentuje aspekt Jang w działaniu Nerek. Każdy niedostatek w energii tego organu będzie wpływał na Ogień Mingmen. Wpływ ten może się ujawnić w postaci odczuwalnego zimna, letargu, zaburzeń seksualnych, a także w postaci złego trawienia będącego skutkiem uszkodzenia Śledziony.
Centralną funkcją Nerek jest regulacja równowagi płynów w organiźmie. Jako że Nerki wywierają dominujący wpływ Dolne Jao ( Dolny Potrójny Ogrzewacz ), często zwane kanałem ściekowym, można powiedzieć, że służą one także do usuwania zbędnej wody z organizmu.
Jeśli Nerki działają prawidłowo, to są one w stanie przesłać czyste płyny z powrotem do Płuc i pozbywać się nieczystych płynów, za pośrednictwem Pęcherza Moczowego.
Zaburzenia w pracy Nerek mogą powodować całe mnóstwo dolegliwości związanych z oddawaniem moczu. 

Nerki kontrolują przyjmowanie Chi. Funkcja ta odzwierciedla harmonijny związek pomiędzy Nerkami i Płucami. Płuca przesyłają Chi do dołu, a Nerki mają za zadanie gromadzenie tego dolnego Chi, co ułatwia zdrowy proces oddychania.
Jeśli ta funkcja Nerek jest w jakiś sposób zakłócana, może to powodować wymykanie się Chi z powrotem do góry. Taka sytuacja spowoduje problemy z oddychaniem, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do chronicznej astmy. Tak zatem,w medycynie chińskiej ważną rolą Nerek jest także umożliwienie zdrowego procesu oddychania.
Prawidłowe działanie uszu jest uzależnione od Jing Nerek. Wszystkie braki JING mogą powodować szumy w uszach i głuchotę. Jako że poziom Jing zmniejsza się wraz z wiekiem, można zauważyć, że u osób starszych pojawiają się problemy ze słuchem. Także włosy  są zależne od Nerek, za których pośrednictwem są żywione. Przy normalnej pracy organu, włosy będą zdrowe i połyskujące. Z drugiej strony, jeśli w Nerkach wystąpi niedobór, spowoduje to zapewne zmatowienie włosów, staną się kruche i pozbawione życia.
Nerki kontrolują Wolę i Strach ( lęk ). Można w nich zauważyć połączenie pomiędzy siłą woli i uczuciem strachu. Nerki są wyobrażane jako korzeń życia. Tak zatem poczucie wewnętrznej siły i wola osiągnięcia sukcesu w życiu opierają się na zdrowym ich działaniu.W konsekwencji złe funkcjonowanie Nerek będzie prowadzić do tego, że dana osoba będzie odczuwać słabość i bojaźliwość, co samo w sobie uniemożliwia walkę z wymaganiami stawianymi przez codzienne życie.


WĄTROBA-zbiera Krew

Głównym zadaniem Wątroby jest regulowanie ilości Krwi w krwiobiegu. Ilość ta będzie się w naturalny sposób zmieniać w zależności od potrzeb, które wynikają z fizycznej aktywności ciała. Tak więc, kiedy organizm potrzebuje zwiększonego przepływu Krwi, Wątroba ją dostarcza. W przypadku konieczności zmniejszenia przepływu Krwi w organiźmie, Wątroba zbiera nadwyżkę niepotrzebnej i magazynuje ją, dopóki ta znów nie będzie potrzebna.
U kobiet, Wątroba jest blisko związana z menstruacją, z uwagi na swoją rolę polegającą na zbieraniu i wypuszczaniu Krwi. Tak więc wiele problemów ginekologicznych może mieć związek z nieprawidłowym działaniem Wątroby. Nadzoruje ona sprawny przepływ Chi. Jest to zapewne jedna z ważniejszych jej funkcji. Swobodny przepływ Chi na terenie całego organizmu jest czynnikiem decydującym o dobrym zdrowiu. Stagnacja Chi Wątroby jest często związana z różnymi innymi stanami dysharmonii, które można zaobserwować w organiźmie. W praktyce jest to chyba najczęściej spotykany rodzaj dysharmoni, z którym lekarze medycyny chińskiej muszą się borykać. Rola Wątroby związana z usprawnieniem przepływu Chi, jest także kojarzona z równowagą emocjonalną. W obliczu nierównowagi emocjonalnej mogą się pojawić problemy w postaci wybuchów złości i frustracji, w skrajnym przypadku zachowania schizofreniczne.
Wątroba nadzoruje ścięgna. W medycynie chińskiej, termin ścięgien obejmuje: wiązadła, ścięgna i sposób w jaki powiązane są one z mięśniami. W rezultacie, Wątrobie przypisuje się bardzo duży wpływ na zdolność poruszania się i gibkość ciała.
Wątroba ma swoje odbicie w paznokciach. Medycyna chińska zakłada, że paznokcie przynależą do ścięgien i za ich pośrednictwem powiązane są z Wątrobą. Zdrowa Krew Wątroby powoduje, że nasze paznokcie są zdrowe i nawilgocone. Za to wszelkie zakłócenia w przepływie Krwi Wątroby mogą prowadzić do tego, że nasze paznokcie będą cienkie, blade i łamliwe.
Oczy są odzwierciedleniem stanu Wątroby. Oczy wymagają zasilania przez Krew Wątroby, aby mogły widzieć wyrażnie. Tak zatem uważa się, że stan zdrowia oczu zasadniczo zależny jest od sprawnego funkcjonowania tego narządu. Każdy niedobór Krwi Wątroby może powodować rozmaite dolegliwości oczu i zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu.
W medycynie chińskiej, Wątroba uważana jest za element Zang ( pełny ), który pomaga nam  w zachowaniu kontroli nad życiem we wszystkich jego aspektach. Równowaga i prawidłowe działanie Wątroby umożliwia nam skuteczny nadzór nad tym co dzieje się w naszym życiu, pomaga nam reagować na wszystkie zmiany i wydarzenia w sposób elastyczny i przemyślany. Z drugiej jednak strony, kiedy sprawne działanie Wątroby jest z jakiegoś powodu zakłócone, może to wywołać u człowieka  tendencję  do przesadnej kontroli i nieelastyczności podejścia do życia lub do zbyt małej kontroli, która z kolei często objawia się wybuchami gniewu i nieracjonalnymi reakcjami emocjonalnymi. Dysharmonia Wątroby jest zawsze obecna w związku z dolegliwościami towarzyszącymi emocjom i stresom. 


WORECZEK ŻÓŁCIOWY

Żółć jest magazynowana w Woreczku Żółciowym i stąd jest wydzielana do układu trawiennego, gdzie współuczestniczy w procesie trawienia.
W medycynie chińskiej, Woreczek Żółciowy jest tym organem, który dostarcza nam zdolność formułowania własnych sądów. Osłabienie działania Woreczka Żółciowego może prowadzić do niezdolności podejmowania decyzji albo do stanu, w którym podejmowane są złe decyzje.
Woreczek Żółciowy tworzy parę z Wątrobą.


SERCE-Serce steruje Krwią

Ta funkcja Serca jest najbliższa konwencjonalnie przyjętym twierdzeniom na Zachodzie. Serce kontroluje i reguluje obieg Krwi w naczyniach krwionośnych całego organizmu. Jest niezbędnym czynnikiem zdrowego obiegu Krwi, która nijako podtrzymuje zdrowie we wszystkich tkankach, do których dociera. Prawidłowy krwioobieg odznacza się tym, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całym organiźmie a puls jest regularny i równy. Nierównomierne funkcjonowanie krwiobiegu może prowadzić do odczuwanego miejscami zimna, nieprawidłowego pulsu ,a w poważniejszych przypadkach do klasycznych bólów klatki piersiowej. Rola Serca polega też na przenoszeniu Chi z naszego jedzenia do Krwi .Czyli niewłaściwa dieta może powodować osłabienie w funkcjonowaniu Serca.
Bicie Serca, które porusza Krwią w organiźmie, wspomagane jest przez Zong CHI ( połączone Chi ) klatki piersiowej, które także bierze udział w oddychaniu Płuc.
Serce kontroluje naczynia krwionośne. Zdrowe funkcjonowanie Serca łączy się ze zdrowym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Medycyna chińska traktuje naczynia krwionośne jak przedłużenie Serca. Prawidłowe ich działanie powoduje, że cyrkulacja Krwi jest właściwa. Osłabione działanie prowadzi do takich dolegliwości, jak na przykład twardnienie tętnic.
Serce jest odpowiedzialne za Shen. Pojęcie Shen jest raczej skomplikowane. Może mieć ono szereg różnych znaczeń. Dla naszej dyskusji ważne jest to, że Shen reprezentuje szereg aspektów umysłowych, psychologicznych i duchowych, które odgrywają dużą rolę w kształtowaniu charakteru człowieka. Można traktować Shen jako siłę przewodnią, która oddziaływuje na  naszą osobowość. Jeżeli Shen znajduje się pod właściwą opieką Serca, to możemy używać cech naszej osobowości w prawidłowy, konstruktywny sposób. W przypadku, gdy Serce niewłaściwie kontroluje Shen,może to prowadzić do szeregu zakłóceń umysłowych i psychologicznych. Częstym powiedzeniem medycyny chińskiej jest to, że z oczu człowieka widać, czy jego Shen jest zdrowe!
Serce wyrażane jest w cerze. To Serce jest odpowiedzialne za równomierny przepływ Krwi naczyniami krwionośnymi, przez wszystkie części ciała. Tak zatem cera uważana jest za miernik, który pokazuje jak prawidłowo działa Serce. Gdy Serce jest zdrowe, cera powinna być różowa i lśniąca. W przypadku niewystarczającej pracy Serca, cera staje się matowa. Jeżeli praca serca jest osłabiona aż do granicy stagnacji Krwi, cera może nabierać odcieni niebiesko-purpurowych.
W medycynie chińskiej często się mówi, że język jest lustrem Serca. Stan zdrowia różnych organów może być oceniony za pomocą języka. Jednak to właśnie działanie Serca najłatwiej może być sprawdzone poprzez obejrzenie języka-zwłaszcza jego czubka. Jeśli jest niedostatek Krwi w Sercu, język staje się blady ( sprawdzamy rano po wstaniu z łóżka ), a w przypadku stagnacji Krwi w Sercu, kolor języka zmieni się w purpurowy. Serce kontroluje pocenie się. W medycynie chińskiej, Krew i Płyny Ciała charakteryzują się wspólnym pochodzeniem,w związku z czym są silnie ze sobą powiązane. Tak więc, jeśli pacjent poci się w nietypowy sposób, należy przyczyn szukać w Krwi i Sercu.
Radość w medycynie chińskiej jest tym stanem emocjonalnym, który kojarzy się z Sercem. Stopień Radości, jaki manifestuje każdy człowiek w swoim życiu, może być odzwierciedleniem zdrowego lub niezdrowego funkcjonowania Serca. Tak jak we wszystkim w medycynie chińskiej, emocje także muszą być w równowadze i dlatego nie mogą popadać w skrajności. Zarówno nadmierne wyrażanie radości, jak i całkowicie negatywne i pesymistyczne nastawienie do świata mogą być przejawami jakiejś dysharmonii.


JELITO CIENKIE - oddziela czyste od nieczystego

Jelito Cienkie przyjmuje częściowo strawiony pokarm z Żołądka. Czysta część pokarmu jest wchłaniana do organizmu, za pomocą śledziony. To co nie czyste, jest przesyłane dalej do wydalenia, do Jelita Grubego albo Pęcherza Moczowego. Taką samą rolę spełnia Jelito Cienkie w stosunku do Płynów Ciała.
Jelito Cienkie tworzy parę z Sercem.


POTRÓJNY OGRZEWACZ-San Jiao

San Jiao koordynuje przemianę i transport płynów w organiźmie. San Jiao koordynuje gospodarkę wodną w trzech częściach ciała, które nazywane są: górnym, średnim, dolnym Jiao ( górny Potrójny Ogrzewacz,Środkowy,Dolny ). Jiao można w zasadzie porównać do kierownika, który nadzoruje i koordynuje pracę swojego zespołu.
San Jiao zapewnia także właściwą koordynację energii Jang pochodzącej z Nerek.W ten sposób, San Jiao pomaga w przepływie Chi i utrzymaniu właściwej temperatury we wszystkich częściach ciała. Ta funkcja wyrażana jest często w różnych nazwach, które czasami używane są w odniesieniu do San Jiao; Potrójny Piec, Potrójny Ogrzewacz lub Potrójny Opiekacz. San Jiao jest utożsamiane jest z Osierdziem.



FUNKCJE DODATKOWEGO FU

Poza samym ZangFu, medycyna chińska wyróżnia także istnienie Dodatkowego lub Nietypowego Fu. Dodatkowe Fu przypomina Fu, ponieważ składa się również z organów pustych w środku. Jednak pełni głównie funkcje polegające na magazynowaniu i przechowywaniu, co ma więcej wspólnego z Zang. Dodatkowe Fu magazynuje przede wszystkim Jing, Szpik i Krew, czyli substancje ciała o charakterze JIN.
Teraz możemy omówić w skrócie funkcje Dodatkowego Fu:
-Macica reguluje menstruację i wspomaga ciążę ( za odpowiednik u mężczyzn uważany jest obszar Dan Tien-zwany Jing lub Miejscem Nasienia )
-Mózg magazynuje Szpik-znany jako Morze Szpiku.
-Kości przechowują Szpik Kostny
-Naczynia Krwionośne zawierają Krew
-Woreczek Żółciowy jest również zaliczany do Dodatkowego Fu z uwagi na to, że przechowywana jest w nim Żółć.
Ten krótki opis Dodatkowego Fu ma służyć przede wszystkim jako uzupełnienie.

Wyposażeni w dotychczas poznaną wiedzę, możemy rozpocząć proces lepszego zrozumienia dolegliwości i zakłóceń, które co pewien czas nawiedzają nasze ciała.  






3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń