wtorek, 6 listopada 2012

BÓLE I ICH PRZYCZYNY

Rozróżnia się generalnie dwa rodzaje bólów:

1) z nadmiaru (przepełnienia energetycznego)
2) z niedoboru (braku energii)

-Ból z nadmiaru (np.chłodu) jest wywołany zimnem, a bóle z niedoboru mogą powstać przy braku Chi, krwi i wewnętrznych płynów. Sprawa umiejscawiania i charakterystyki bólu jest ważna w rozpoznaniu. Wszystkie wpływy zewnętrznych o dużym nasileniu i dłuższym czasie trwania mogą być przyczyną bóli na przykład reumatycznych są: wiatr, zimno i wilgoć. Bóle spowodowane nadmiarem wilgoci dają wrażenie ciężkości, natomiast gdy istnieje zastój krwi to pojawia się  odczucie jak przy ukłuciach igłą (mrowienie).
-Cechą bóli od wiatru jest zmienność ich lokalizacji. Jeśli przy ucisku miejsca bolesnego osiągamy zmniejszenie się bólu, oznacza to, że pochodzi on z braku energii - z jej niedoboru. Gdy ucisk powiększa bolesność, pochodzi on z nadmiaru.
Ból, który doprowadza do obrzmienia, może wynikać z braku Chi, szczególnie, gdy występuje w okolicach żołądka i na skórze. Bóle piekące i palące mają swoje źródło w braku Jin we wnętrzu ciała lub nadmiaru gorąca z zewnątrz.
Bóle stale trwające, o jednakowym (ale niewielkim) natężeniu, powstają zwykle z braku Chi i krwi, a ich przyczyną może być zimno zewnętrzne, które przedostaje się do wnętrza ciała (brak energii ochronnej WeiChi).
Bóle grzbietu, spotykane powszechnie, są na ogół spowodowane przez nerki; Jeśli w ciągu dnia, podczas poruszania  się, odczuwana jest ulga ,oznacza to, że pochodzą one z niedoboru energii Jang nerek. Bóle z nadmiaru Jin można stwierdzić wtedy gdy siedzimy, stoimy, jesteśmy bez ruchu a ból się nasila. Natomiast bóle  z niedoboru Jin nerki występują z braku substancji - łączą się z uszkodzeniem tarcz międzykręgowych, czyli przy dyskopatii. Bóle kończyn i stawów występują z dwóch przyczyn: nadmiaru i niedoboru.
-Bóle z nadmiaru prowadzą do różnych form reumatyzmu. Przyczynami są: zimno, wilgoć i wiatr. Reumatyzm spowodowany zimnem daje najsilniejsze bóle, charakteryzujące się tym, że są silne i umiejscowione. Reumatyzm z wilgoci atakuje najczęściej stawy, które stają się obrzękłe i towarzyszy temu uczucie ciężkości. Natomiast gdy bóle mają charakter wędrujący, przemieszczający się, wskazuje to na nadmiar wiatru.
-Przy niedoborze energii w  nerkach, ból nie jest tak intensywny; przy niedoborze Jin wzmaga się przy ruchu a przy niedoborze Jang, ból pojawia się rano, a podczas ruchu zanika (ruch to ciepło-osoby te mają zimne stopy i inne objawy niedoboru Jang nerek). Bóle z niedoboru są chroniczne, wciąż obecne, ale słabsze.
-Bóle brzucha mogą zaistnieć z nadmiaru zimna lub gorąca w organiźmie oraz zastoju Chi, krwi i pokarmów. Rozróżnianie przeprowadza się dotykiem i uciskiem: jeżeli miejsce bolące jest twarde lub gorące a ucisk jest nieprzyjemny, mamy do czynienia z nadmiarem; natomiast jeśli uciskany obszar jest miękki, plastyczny - dotyczy to sytuacji niedoboru. Obszar brzucha ponad pępkiem związany jest ze śledzioną i żołądkiem, po bokach z wątrobą, a poniżej pępka dotyczy nerek, pęcherza moczowego, obu jelit.

BÓLE GŁOWY
Dolegliwości bólowe głowy często są wynikiem poważnych problemów zdrowotnych i zasługują na obszerniejsze i odrębne omówienie. Nie występują samoistnie, lecz towarzyszą jako objaw różnym stanom chorobowym całego organizmu oraz silnym niedomogom jego poszczególnych części i organów. Ogólnie można je podzielić jako:
a) spowodowane czynnikami zewnętrznymi
b) stanami chorobowymi wnętrza naszego ciała.
BÓLE SPOWODOWANE  CZYNNIKAMI ZEWNĘTRZNYMI 
- do tych czynników sprawczych należą: wiatr, zimno, gorąco, wilgoć i suchość -występując pojedynczo lub łącznie.
- spowodowane przez wiatr i zimno - które wnikają do ciała i powodują rodzaj przeziębienia i jako ważny tego objaw -ból głowy. Wiatr atakuje główną część ciała -występują bóle karku i potylicy a także grzbietu wzdłuż południka pęcherza moczowego. Chory nie będzie się pocił, gdyż zimno zacisnęło pory skóry. Wystąpi jeszcze lekka gorączka i dreszcze.
- spowodowane przez wiatr i gorąco - gorączka wtedy będzie wyższa, wystąpią też: dreszcze, ból gardła, bóle w stawach, zaczerwienienie oczu, zewnętrzna powierzchnia ciała będzie gorąca,  uczucie palenia skóry, może wystąpić zapalenie ucha.
- spowodowane przez wiatr i wilgoć  -ból będzie miał charakter  pierścienia, który obejmuje i uciska całą głowę. Stan taki może pojawić się, gdy śpimy w wilgotnych pomieszczeniach i używa za dużo sacharozy (cukru) albo nadużywa alkoholu (wystąpi tylko wtedy, jeśli jest niedobór w śledzionie).
-spowodowane samym wiatrem -ból jest umiejscowiony, ale wędrujący, przemieszcza się w różne części głowy, występuje pocenie się przez cały czas (wiatr otwiera pory skóry), dreszce, zmęczenie, uraz do wiatru,
-spowodowane przez wiatr i suchość - wtedy obok bólu głowy jako bardzo charakterystyczny objaw wystąpią : suchy i trudno ustępujący kaszel, dreszcze, gorączka

We wszystkich sytuacjach bólu głowy spowodowanego przez czynniki zewnętrzne występują dreszcze a ból jest raczej mocny, gwałtowny, przychodzi nagły i po odpowiednim leczeniu szybo ustępuje.

BÓLE SPOWODOWANE CZYNNIKAMI WEWNĘTRZNYMI-stanami chorobowymi:
-Spowodowany ogniem woreczka żółciowego - zdarzający się najczęściej, szczególnie dotyczy kobiet; towarzyszy mu siwienie włosów, bóle w stawach biodrowych, tendęcja do ischialgi. Zlokalizowany jest z boków głowy (migreny) i jakby wchodzi do oczu. Ten rodzaj bólów występuje często w okresie menopauzy.
-Spowodowany stanem Jang wątroby -często zdarza się na skutek braku Jin w wątrobie, który to stan powoduje, że Jang wątroby wznosi się do góry w nadmiarze i daje bóle głowy. Umiejscawia się na szczycie głowy. Bólowi temu towarzyszą nudności; czasem rozprzestrzenia się do przodu i na boki głowy.
-Spowodowany ogniem żołądka  -przyczyną może być ogień woreczka żółciowego, występuje z przodu głowy, towarzyszy mu często neuralgia nerwu trójdzielnego, objawem są także obrzmiałe, czerwone usta i język w części środkowej, występują zaburzenia snu, ponieważ ogień żołądka może wyczerpać całą enegię Jin serca. Może wystąpić krwawienie dziąseł z górnej szczęki, zęby stracą połysk.
-Spowodowane zastojem śluzu w żołądku - gdy je się za dużo cukrów (sacharozy), tłuszczów, produktów mlecznych, surowych bananów, młodego miodu, lodów,itp. Ból pojawia się z przodu głowy, szczególnie między łukami brwiowymi, towarzyszą mu  nudności i wymioty, nalot na języku jest gruby, tłusty, występuje bladość twarzy i niskie ciśnienie. Zdarza się u ludzi z niedoborem Chi w żołądku i śledzionie.
-Spowodowane niedoborem Chi i krwi - występuje u ludzi, którzy ogólnie są w niedoborze i mają objawy takie jak: bladość, anemiczność, głos mają słaby i cichy, mają niskie ciśnienie krwi, ból nie jest silny, ale stale obecny, ciągły.
-Spowodowany niedoborem Chi nerek  -jest to najczęściej chroniczny ból głowy, obejmuje całą głowę, jest typu migrenowego, mogą być skłonności do omdleń, towarzyszy mu niskie ciśnienie, objawy niedoboru Jang nerek, a także niedoboru Chi we krwi.
-Spowodowane niedoborem Jin nerek -może się zdarzyć pod wpływem stresów i po wypiciu dużej ilości kawy i alkoholu, po dużej liczbie papierosów lub przy problemach hormonalnych.
Objawy towarzyszące: szum w uszach, podeszwy stóp gorące w nocy, bóle pleców wzrastające przy ruchu, sny mogą mieć charakter erotyczny

Przedstawiona wyżej wielość przyczyn i rodzajów zaburzeń uzasadnia konieczność szczegółowego rozpoznania dla skutecznego leczenia tej częstej dolegliwości poprzez oddziaływanie na przyczyny.

-Ból głęboki wewnątrz głowy przy, którym bolą oczy-od wątroby
-Ból w czole,przechodzący przez wierzchołek głowy aż do kręgów szyjnych-od nerek
-Ból w skroniach,któremu towarzyszy odruch wymiotny-od żołądka
-Ból czubka głowy-od jelit


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz