Wewnętrznymi przyczynami dysharmonii są emocje:
Gniew, Radość, Smutek, Żal, Melancholia, Strach, Przerażenie
GNIEW
W tym przypadku, sens słowa Gniew wiąże się z całą gamą bliskich znaczeniowo uczuć ,takich jak oburzenie, irytacja, frustracja itp. Gniew będzie wywierał wpływ na wątrobę, czego rezultatem będzie zastój w przepływie energii Chi wątroby. To z kolei może prowadzić do uciekania energii z wątroby do głowy, co będzie objawiać w bólami głowy, zawrotami i innymih objawami.
W dłuższym okresie, taka dysharmonia może spowodować powstanie podwyższonego ciśnienia krwi i pojawienie się dolegliwości związanych z żołądkiem i śledzioną.
W dłuższym okresie, taka dysharmonia może spowodować powstanie podwyższonego ciśnienia krwi i pojawienie się dolegliwości związanych z żołądkiem i śledzioną.
RADOŚĆ
W medycynie chińskiej, pojęcie radości wiąże się bardziej ze stanami pobudzenia, ekscytacji, a ma mniej wspólnego z pasywnym stanem głębokiego zadowolenia. Organem najbardziej wyeksponowanym na działanie tego stanu emocjonalnego jest Serce. Takie stany nadpobudliwości mogą prowadzić do problemów związanych z ogniem Serca, które będą widoczne w postaci uczucia podekscytowania, bezsenności i przyspieszonej pracy Serca.
SMUTEK I ŻAL
Z tymi stanami emocjonalnymi najbardziej powiązane są płuca. Normalne i zdrowe wyrażanie smutku lub żalu powinno mieć postać szlochu, który wydobywa się z głębi Płuc. Towarzyszyć temu będą głębokie oddechy i wypuszczanie z siebie powietrza wraz ze szlochem. Niemniej smutek, który pozostaje nie wyładowany i staje się chroniczny, może powodować dysharmonię w płucach, które osłabi Chi płuc.
MELANCHOLIA
W medycynie chińskiej, melancholia kojarzona jest ze stanem, który wypływa z nadmiernego myślenia lub z nadmiernej stymulacji umysłowej i intelektualnej. Każda czynność, która wiąże się z nadmiernym wysiłkiem umysłowym, niesie ze sobą ryzyko powstania dysharmonii. Organem najbardziej narażonym w tym przypadku jest śledziona. Niekorzystne skutki mogą objawiać się niedoborem Chi śledziony, który spowoduje nawarstwianie się trosk i zmartwień. Rezultatem tego stanu mogą być zmęczenie, letarg i niezdolność do koncentracji. Pogorszyć sprawę może fakt, że osoby z powyższymi problemami stosują złą dietę - jedzą niewłaściwie i nieregularnie. Zła dieta może tylko pogorszyć stan śledziony.
STRACH I PRZERAŻENIE
Strach jest normalnym, przystosowawczym stanem emocjonalnym. Jednak strach staje się chroniczny, a jego przyczyny stają się pozorne i tracą bezpośredni kontekst, wynikiem tego może być dysharmonia. W tym przypadku, nerki są organem najbardziej podatnym na zaburzenia. Skrajne przypadki przerażenia mogą osłabić zdolność nerek do utrzymywania Chi,czego skutkiem mogą być zaburzenia w oddawaniu moczu, na przykład niekontrolowane oddawanie moczu. Problem ten może być szczególnie dotkliwy u dzieci. Strach, lęk przed ojcem (często nieuzasadniony - wibracje) jest główną przyczyną nocnego moczenia dzieci. Poziom Chi nerek może się zbytnio obniżyć. Spowoduje to niedobór Jin nerek. Oznakami takiej sytuacji może być nieuzasadnione nagrzewanie się, chodzi tu na przykład o nocne pocenie się lub uczucie suchości w ustach.
Większość ludzi doświadcza cały wachlarz stanów emocjonalnych, których intensywność może być bardzo różna. Niektóre z tych stanów są prawidłowe i przystosowawcze, inne wręcz przeciwnie. Ważne jest zatem, aby być świadomym jak stany emocjonalne mogą wpływać na równowagę Chi w organiźmie i jak może to pogorszyć ogólną dysharmonię.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz