NARZĄDY PEŁNE (JIN)
NERKI - zdrowie ciała ludzkiego.
Uszkodzenia nerek, słabość, martwica, niewydolność, zaburzenia te są powodowane przez nadmiar żywiołu ZIEMI: "cukru" (sacharozy) oraz białka pochodzenia zwierzęcego, a także wydalanie nasienia podczas seksu ( mężczyźni ). Niedoboru w żywiole metalu.
Prawa nerka odpowiada za rozprowadzanie ciepła i wzmacnianie wszystkich organów wewnętrznych. Jeśli prawa nerka staje się zimna (niedobór energii JANG) prowadzi to stopniowo do niedoczynności wszystkich pozostałych organów wewnętrznych i tym samym do wychłodzenia organizmu. Przy osłabieniu JANG nerek pojawia się osłabienie śledziony (zimna prawa nerka spowoduje zimną śledzionę) Wówczas może pojawić się skąpomocz i obrzęki, głównie w dolnej części ciała, w tym wodobrzusze. Potwierdzają zimno w śledzionie: język pokrywa się białym nalotem (sprawdzamy rano po przebudzeniu), staje się mocno pogrubiały z odciskami zębów na obwodzie, pojawiają się: zimne dłonie i stopy, białe upławy oraz siniaki.
Zimno w nerkach objawia się chłodem odczuwalnym w lędźwiach, pośladkach i okolicach kostek. Korzystny wpływ wywoła nakładanie gorących okładów z imbiru.
Zadaniem nerki lewej (JIN) jest wychłodzenie i odświeżanie całego organizmu. Jeżeli lewa nerka nie wytwarza w dostatecznej ilości energii JIN, wówczas czujemy się wewnętrznie rozgrzani a na zewnątrz odczuwamy chłód, przy czym stopy i ręce są chłodne, następują nocne poty i wiele marzeń sennych - często przykre sny. Osoby takie są emocjonalnie niezrównoważone, śmieją się i płaczą równocześnie. Takim ludziom brak odporności, podatni są na gróźlicę i nowotwory, są bezpłodni.
Zdrowie organizmu zależy wprost od sprawnej pracy nerek. Do zadań nerek należy ochrona zmagazynowanej w okolicach nerek energii PIERWOTNEJ (iskry wszechświata) i energii genetycznej (otrzymanej w chwili poczęcia od ojca). Gdy pozbywamy się energii genetycznej (wydalanie nasienia przez mężczyzn), następuje przyspieszona starość. Pojawiają się kłopoty z pamięcią, kości stają się łamliwe i rozmiękczone, (nawet u młodych ludzi). W tym czasie rodzą się dzieci z wadami rozwoju fizycznego lub umysłowego. Tej energii nie można przywrócić ani uzupełnić.
Dolegliwości bólu grzbietu, zapalenie stawów, łamliwość zębów są spowodowane przez słabe nerki.
Swój stan wyrażają nerki na zewnątrz poprzez włosy na głowie i brwiach. Włosy grube i połyskujące oraz piękne łuki brwiowe świadczą o zdrowych nerkach.
Jeżeli włosy rozdwajają się na końcach, oznacza to, że występują problemy z jajnikami lub jądrami. Nerki odżywiają mózg, szpik, słuch (szumy w uszach), siłę woli. Słabe nerki powodują odczucia strachu i lęku i odwrotnie: strach i lęk może spowodować chorobę nerek. Pierwsze choroby u dzieci przy braku energii genetycznej to zapalenie ucha środkowego i anginy. Jeżeli dzieci wychowuje się w ciągłym strachu to na pewno później będą mieć kłopoty z nerkami. Strach przed ojcem powoduje moczenie nocne.
Jeżeli kobiecie usunie się narządy rodne, to po trzech latach mogą pojawić się u niej stany lękowe, aż do paranoi włącznie. Niezrównoważony energetycznie pęcherz moczowy objawiać się może przez myśli samobójcze. Bóle pleców i nóg w tylnej części (oprócz środka) powoduje pęcherz moczowy.
Wypadanie włosów na czole po obu stronach głowy to wina chorych nerek i pęcherza moczowego.
WĄTROBA
Wątroba jest siedliskiem emocji i magazynem krwi. Utrzymuje w zrównoważeniu umysł i wszelkie emocje. Zatem zasadniczą funkcją wątroby jest wyrównywanie, zrównoważenie i stabilizacja energetyczna w całym organiżmie.
Krew jest zmaterializowaną energią. Jeżeli wątroba nie będzie miała wystarczającej jej ilości, objawiać się będzie zmiennym stanem emocjonalnym. W ciągu 15 min. pojawi się płacz i śmiech, szczęście i nienawiść.
Nadmiar w wątrobie rozgrzewającej energii JANG objawia się złością i agresją oraz potrzebą spożywania pokarmów o smaku kwaśnym. Istnieje również odwrotność. Długotrwałe zdenerwowanie, spowoduje nadmierne rozgrzanie wątroby (nadmiar energii JANG). Długotrwała frustracja lub nagły wstrząs psychiczny wywoła zastój energii w wątrobie i określone konsekwencje.
Wykonując pracę fizyczną lub umysłową z wątroby przesyłana jest krew do rąk i nóg lub głowy - energia na dokonanie wysiłku. Dzieje się tak, gdy wątroba ma dostateczną ilość krwi. Wzmożona senność w czasie minimum energetycznego wątroby (13:00-15:00-tej godziny) oznacza jej niedokrwienie. Należy wówczas położyć się na prawym boku na 15 min. by krew napłynęła z powrotem. Wątroba jest jedynym organem, który regeneruje się wyłącznie w pozycji leżącej.
Wątroba związana jest bezpośrednio z krwawieniem miesiączkowym. Powstawanie mięśniaków macicy medycyna chińska upatruje w zaburzeniach wątroby. Medycyna chińska obwinia wątrobę za zła pracę mięśni, ścięgien, bóle piersi po zewnętrznych stronach, słaby wzrok, bóle czoła, pracę serca, pieczenie oczu, zawroty głowy, itp.
Zewnętrznym znakiem zaburzeń są dwie pionowe kreski nad nosem, między oczami a jedna z nich to oznaka źle pracującego pęcherzyka żółciowego.
SERCE
Chińczycy określają serce nazwą -SHEN. Rozróżniają "Shen" - pisane z dużej litery, który oznacza właściwą pierwotną naturę UMYSŁU i "shen" - pisane z małej litery oznaczający psychikę. Uważają, że serce jest siedzibą UMYSŁU. UMYSŁ jest produktem złożonym z energii, (tzw.TSING) i pozostałych czterech żywiołów (Ziemi, Metalu, Wody, Drewna).
Zadaniem serca jest stałe utrzymywanie krwi w ruchu. Kiedy serce ma zbyt mało energii, traci gorąco i pojawiają się skłonności do zastoju krwi, jak w wolno płynącym strumieniu.
Pierwszymi objawami osłabienia serca jest duszność, pocenie się i częstoskurcz, co świadczy o osłabieniu energii CHI i energii JANG. Istnieje wiele przyczyn prowadzących do schorzeń serca. Głównym winowajcą jest śledziona, wątroba, nerki.
Gdy śledziona jest słaba pobiera energię z serca osłabiając je. Gdy wątroba w tym samym czasie nie dostarcza potrzebnej ilości energii to serce nie spełnia swoich funkcji. Nerki kontrolują pracę serca. Serce odżywia śledzionę i żołądek a kontroluje pracę płuc i jelita grubego (okrężnicy). Emocje serca to radość i śmiech. Na zewnątrz możemy ocenić pracę serca po zmianach na czubku nosa. Nos, który jest zaczerwieniony i opuchnięty, oznacza powiększone serce i przeciążony układ krążenia.
SERCE jest odpowiedzialne za intelekt, który połączony jest z intelektem DUSZY.
Serce kontroluje i wyraża swój stan poprzez język. Koniec języka mówi o kondycji serca. Jeśli serce ma dużo ognia, umysł jest niespokojny; tacy ludzie mają potrzebę ciągłego mówienia. Jeśli ktoś głośno śmieje się niekiedy bez powodu, znaczy to, że ma zbyt dużo ognia (JANG) w krwiobiegu.
Medycyna Wschodu podaje, że serce kontroluje arterie (tętnice), a wątroba żyły.
Osłabienie Jang w sercu (nadmiar zimna) objawia się sinością wokół ust, uszkodzonymi małżowinami i na opuszkach palców. Jeśli serce ma zbyt wiele ognia, a ogień nie ma zrównoważenia - podświadomie sięgamy po słodycze. Wszystkie choroby umysłu w medycynie chińskiej, leczone są poprzez działanie na energie serca.
Do właściwego spełniania swych funkcji przez krew, potrzebne są: ogień -rozgrzewa krew, wiatr-pobudza jej ruchliwość i energia CHI -odżywia ciało.
ŚLEDZIONA
Śledziona jest bardzo ważnym organem. Ponosi główną odpowiedzialność (90%) za schorzenia pozostałych narządów. Zaburzenia energetyczne w śledzionie powodują, że człowiek będzie chory od stóp po czubek głowy. W rozważaniach śledziona porównywana jest do komputera. Wszystkie informacje, jakie zdobywamy poprzez zmysły, poddawane są klasyfikacji w śledzionie. Psychicznym przejawem żywiołu ziemi (śledziony) jest myślenie. Kiedy śledziona jest silna i zrównoważona istnieje zdolność skupiania myśli - nie myślimy o przeszłości ani o przyszłości, tylko skupiamy uwagę na "tu i teraz". Słaba śledziona powoduje, że myśli z przeszłości (doświadczenia, wspomnienia) przeskakują na przyszłość (plany) i na odwrót. Za każda myślą dąży energia. Kiedy myślimy w rozległych obszarach, śledziona zużywa bardzo dużo energii i słabnie. Ludzie, którzy mają słabą śledzionę, nie mogą zasnąć z powodu uporczywego myślenia. Energia, którą żołądek wyciągnął z pokarmu, śledziona ma za zadanie podciągnąć do góry by mogła wymieszać się w płucach z energią zaczerpniętą z oddychania. Po wymieszaniu obie energie odżywiają ciało. Słaba śledziona nie spełnia tych funkcji w dostateczny sposób i pojawia się uczucie zmęczenia i wyczerpania.
Śledziona to tygiel ogrzewany energią (ogniem) nerek. Zimne nerki zawsze powodują zimną śledzionę. Śledziona jest narządem, który ma rolę dominującą w utrzymaniu równowagi, jest centrum dla pozostałych organów. Przy bardzo zimnej śledzionie następuje skąpomocz, a z moczowodów mocz przenika do skóry i mięśni powodując obrzęki. Innym zadaniem śledziony jest utrzymywanie krwi w zamkniętym obwodzie naczyń krwionośnych. Kiedy śledziona traci zdolność kierowania transportem krwi, krew nie może krążyć kanałami, rozlewa się w mięśniach i skórze, powodując plamienie i wylewy podskórne. Niedyspozycje wyraża jako krwawe stolce lub krwiomocz, krwotoki lub tylko skłonność do siniaków i miejscowych wybroczyn. Ważnym zadaniem śledziony jest utrzymanie narządów na swoim miejscu. Taką przykrość jak wypadanie odbytu zawdzięczamy słabej energii śledzion.
Śledziona jest KORZENIEM JIN organizmu a nerka prawa KORZENIEM JANG. Śledziona jest odpowiedzialna za ślinę i płyny organiczne, śluz, flegmę. Obniżony potencjał energii CHI w śledzionie objawiać się będzie chronicznym oczyszczaniem, osłabieniem sił, wystąpią zawroty głowy, oddech stanie się krótki a głos wyciszony. To czy śledziona jest zimna, czy gorąca odczytać możemy po barwie ust. Kształtne, mocno zarysowane wargi ust o barwie czerwonej, aż połyskujące świadczą, że śledziona jest ciepła. Przy zimnej śledzionie barwy ust i twarzy niewiele różnią się od siebie.
PŁUCA
Płuca wyrażają swój stan na zewnątrz przez nos (szczególnie nozdrza), skórę i włosy na ciele. Włosy na głowie odpowiadają kondycji nerek.
Z płucami współpracuje jelito grube. Są ze sobą połączone kanałami energetycznymi. Możemy zatem leczyć płuca (oprócz tuberkulid), działając energią na jelito grube. Niemalże wszystkie schorzenia skórne mają swoje źródło w płucach lub jelicie cienkim i grubym. W medycynie chińskiej skóra nazywana jest trzecim płucem (przeprowadzono badania na 100 studentach, zanurzając ich w beczkach ze specjalnym płynem, zostawiając na wierzchu tylko głowę. Żaden z nich nie wytrzymał dłużej niż około 20/30 min. (ciekawostka -kiedyś oddychaliśmy przez szyszynkę, która była wielkości piłeczki golfowej). Coraz częściej pojawiają się schorzenia j.grubego, długotrwałe zaparcia, biegunki, choroby nowotworowe. Medycyna chińska przyczynę uporczywych zaparć upatruje, między innymi, w osłabieniu energii JIN.
Energia JIN ma za zadanie odświeżać i wychładzać poszczególne organy wewnętrzne, w tym jelito grube. Jeżeli j.grube ma zbyt mało energii wychładzającej JIN, wówczas zaistnieje nadmiar gorąca, następuje wysychanie-to jest najczęstsza przyczyna zaparć (pomocny będzie młody miód). W takim przypadku oprócz zaparć będą bóle brzucha, mówienie przez sen, pojawi się smutek i melancholia, język będzie żółty, suchy i grubo obłożony nalotem, niekiedy będą krwawe stolce.
WZAJEMNE RELACJE WEWNĘTRZNYCH ORGANÓW- OBIEG ODŻYWCZY
1) Serce-Płuca
Serce kontroluje krew. Płuca kontrolują energie CHI. Krew jest matką CHI. Każda niedyspozycja płuc ma wpływ na serce i odwrotnie.
2) Serce-śledziona
Śledziona i trzustka są miejscem transformacji-przemiany energii CHI w substancje. Jeżeli śledziona ma niedobór energii CHI, to serce ma niedobór krwi. Dla chińczyków serce jest siedzibą umysłu. Niedobór krwi w sercu wpływa niekorzystnie na równowagę umysłu. Jeżeli oprócz niedoboru energii serca istnieje niedobór energii wątroby, wówczas objawia się słabością umysłu, trudnością w koncentracji, słabą pamięcią, zaburzeniami snu. Sen jest niespokojny z częstym budzeniem się.
3) Serce-Nerki
Nerka lewa (woda). Serce (ogień). Jeśli mamy niewydolność nerki lewej (jin), mamy również niewydolność serca, bo woda gasi ogień. Objawia się rozgrzaniem dłoni, stóp i nocnymi potami. Niewydolność nerki prawej (jang) spowoduje schorzenia serca w kategori yang. Objawia się w odczuciu chłodu, zimna i wzmożonych potów w ciągu dnia.
4) Serce-Wątroba
Zadaniem wątroby jest konserwowanie, przechowywanie i wzmocnienie krwi. Serce ma zapewnić stabilność umysłu. Jeżeli będzie mało krwi lub krew będzie niewłaściwej jakości objawi się zaburzeniem snu i kołataniem serca. Niedobór krwi w wątrobie przejawia się pieczeniem w oczach i częstym mruganiem oczami. Pojawiają się zawroty głowy, nerwowość, agresywność. To wątroba warunkuje stabilizację umysłu i kontrolę emocji.
5) Płuca-Śledziona
Śledziona jest źródłem wilgoci (żołądek żźródłem suchości). Zimna śledziona produkuje nadmiar wilgoci, która ją blokuje-powstaje śluz, ale zbiornikiem śluzu są płuca. Kiedy w płucach powstaje śluz należy leczyć śledzionę, miejsce powstawania śluzu.
-Zimna śledziona-nadmiar surowych warzyw, owoców, sacharozy
-Nadmiar śluzu- sacharoza, młody miód w większych ilościach, mleko i produkty mleczne, surowe banany.
6) Płuca-Wątroba
Działaniem płuc jest uspokojenie wątroby (metal tnie drewno). Główną przyczyną astmy pojawiającej się wiosną alergią jest wątroba.Objawia się wówczas czerwonymi, bolesnymi, piekącymi oczami (znamiona wątroby) i katarem (śluz gromadzi się w płucach). Uspakajając wątrobę należy zmniejszyć energię JANG płuc. Płuca oddziaływując na wątrobę mogą ją osłabić. Dzieje się tak, gdy płuca mają mało płynów wewnętrznych, stają się suche. Również suchość dotyka wątrobę-bolesny kaszel, ból po bokach i pod żebrami, zawroty głowy i ból na szczycie głowy i po bokach (p.żółciowy), zaczerwienione i suche oczy.
7) Płuca -nerki
W relacji płuca -nerki, zadaniem płuc jest przesunięcie płynów JIN-JE (organicznych), w dół ciała, do nerek. Część nieużyteczną płynów lewa nerka wydala w postaci moczu. Prawa nerka użyteczne płyny podnosi w górę ku śledzionie, a potem wyżej do płuc (med.zachodnia nie uwzględnia podobnych możliwości). Jeżeli płuca mają zbyt mało energii, nie przesyłają w stopniu dostatecznym w dól i chory ma utrudnione wydalanie moczu. Pojawia się wówczas opuchlizna, obrzęki, gromadzenie się wody w górnej części ciała. Nerki mogą osłabić płuca, bo płuca są matką nerek. Słabe nerki mogą wyssać energię ze swojej matki-płuc.
8) Wątroba-Śledziona
Wątroba jest magazynem krwi. Kiedy w wątrobie jest mało krwi to główną przyczyną niedoboru jest śledziona. Występuje odwrotność-wątroba powoduje choroby śledziony. Takim przypadkiem jest stagnacja, czyli zastój krwi (CHI) w wątrobie. Przyczyną jest długotrwały stres, frustracja, gniew.
Emocje, nie mogąc wyrazić siebie na zewnątrz, atakują wewnętrzne organy-wątrobę, żołądek, serce, tarczycę. Pojawia się często zapalenie błony śluzowej żołądka, niekiedy owrzodzenie (brak vit.B, fasola, grochy, kapusta)
8) Śledziona-Nerki
Do procesu produkcji krwi śledziona potrzebuje ciepło prawej nerki (JANG). W procesie trawienia żołądek również potrzebuje ciepła produkowanego przez prawą nerkę.Zdolność trawienia zależna jest od wewnętrznego ciepła. Jeśli utraci się ciepło wewnętrzne wyczerpie się energia prawej nerki (jang) i zmniejszy się siła życiowa, którą prawa nerka zapewnia. Chińczycy ostrzegają by nie pić zimnych płynów i nie jeść lodów.
WZAJEMNE RELACJE WEW. ORGANÓW JIN-JANG
1) Serce(Jin)-Jelito Cienkie(Jang)
Kiedy zaistnieje nadmiar gorąca w sercu, jelito cienkie przejmuje je na siebie. Objawia się to wówczas krwiomoczem i gorąco jest wydalane na zewnątrz.
Może zaistnieć odwrotność: gorąco z jelita cienkiego może wznosić się merydianem do serca i atakować. Objawia się palpitacją serca, niepokojem. Koniuszek języka (obraz serca) staje się czerwony aż do miejscowego zapalenia.
2) Płuca(Jin)-Jelito grube(Jang)
Energia CHI spływa ku dołowi. Jeżeli z powodu gorąca energia zatrzymuje się w jelicie grubym, z którym meridianem płuca są połączone, energia zaczyna się cofać. Wywołuje to kaszel oraz astmę. Zdarza się, że przyczyna astmy tkwi w jelicie grubym.
3) Wątroba(Jin)-Pęcherzyk żółciowy(Jang)
W relacji wątroba-pęcherzyk żółciowy objawy choroby są takie same w obu tych organach.Ogień wątroby wywołuje ogień pęcherzyka żółciowego,gdy w wątrobie zaistnieje gorąco i wilgoć,pojawi się również w pęcherzyku żółciowym.
4) Nerki(Jin)-Pęcherz Moczowy(Jang)
Praca pęcherza moczowego zależy od ilości energii CHI w nerkach. Jeśli jest zbyt wiele energii w nerkach, to pęcherz moczowy będzie miał trudności w utrzymaniu moczu lub z jego wydalaniem. Nerki odpowiedzialne są za chorobę prostaty.
Nerka prawa jest KORZENIEM JANG organizmu.
5) Śledziona(Jin)-żołądek(Jang)
Wzajemne relacje między śledzioną i żołądkiem są bardzo silne. Śledziona otrzymuje, gromadzi, przemienia, transformuje i transportuje. Podnosi energię CHI do góry a żołądek ku dołowi. Śledzionę charakteryzuje wilgoć a żołądek suchość, ściślej żołądek- jang nie miewa nadmiaru wilgoci, może przyjmować każdą jej ilość. Jeśli śledziona jest w swej jakości chłodna, to zawsze żołądek jest zimny. Śledziona odpowiedzialna jest za skład krwi. Jest KORZENIEM JIN organizmu.
-Aby zachować zdrowie i równowagę energii JIN-JANG:
1)Gdy pojawiają się liście na drzewach, wprowadzamy połowę surowego pokarmu. Gdy liście są już na drzewach możemy jeść wszystko surowe. Kiedy zaczną opadać połowę surowych warzyw i owoców odstawiamy, a kiedy nie ma liści na drzewach nie jemy nic surowego.
2)Zawsze jemy to co rośnie o danej porze roku w danej strefie klimatycznej (500 km od miejsca zamieszkania) a jak nie rośnie to jemy to co można zakisić, zakopcować, ususzyć (suszone możemy jeść z całego świata). Należy unikać mikrofali, pól elektromagnetycznych, głębokiego mrożenia, długiego poddawania produktów wysokiej temperaturze.
Grecki filozof Epikur (ok.341-270 p.n.e) zakładał, że materia składa się z atomów i jest obdarzona wewnętrznym źródłem ruchu-energią. Dalsze nauki formułowane zasadą zachowania głoszą, że energii nie można stworzyć, ani zniszczyć-można jedynie zmienić jej postać. Energia raz wzbudzona nigdy nie ginie tylko zmienia miejsce działania. Istnieje od początku Wszechświata.
SMAKI i KOLORY
żywioł ziemi -smak słodki -Kolor żółty. Częstotliwość-166,6
żywioł ognia -smak gorzki- Kolor czerwony. Częstotliwość-100,0
żywioł drzewa -smak kwaśny -Kolor zielony. Częstotliwość-200,0
żywioł wody -smak słony, mdły- Kolor niebieski.Częstotliwość-233,3
żywioł metalu -smak pikantny, ostry-Kolor biały. Częstotliwość-366,6
Smak pikantny, słodki o naturze gorącej (ostre, poddane obróbce cieplnej), pobudza ruch wstępujące skierowane na zewnątrz. Wywołuje skutki w górnych i zewnętrznych częściach organizmu. Podnosi Jang, rozprasza wiatr i zimno, otwiera ujścia (wyloty narządów).
Smak kwaśny, słony, mdły o naturze chłodnej (surowe warzywa, owoce) lub odświeżającej, pobudza ruchy zstępujące,s kierowane do wewnątrz, wywołuje skutki w dolnych częściach organizmu: ułatwia przeczyszczanie, usuwa nadmiar gorąca, ułatwia wydalanie moczu, pobudza trawienie, uspokaja umysł, obniża Jang, uspokaja wiatr.
-nadmiar wiatru (przeciągi) może spowodować paraliż
-brak cukru (nie sacharoza ale glukozy i fruktozy) może spowodować śpiączkę
-nadmiar sacharozy powoduje choroby płuc, nerwicę, silnie wychładza.s ilnie zakwasza, rak
-surowe banany przyczyniają się do chorób płucnych
-nadmiar młodego miodu powoduje nadmiar śluzu
-nadmiar surowych warzyw i owoców, wyziębia
-nadmiar białek zwierzęcych powoduje choroby nerek, słabość, raka
-nadmiar piwa, szampana uszkadza nerki
-piwo z pszenicy (umiarkowana ilość) wzmacnia wątrobę i serce
-zasadotwórczy organizm nie dopuszcza do chorób (wirusy, bakterie, drobnoustroje)
-zakwaszenie i stres kurczy ("zbija ciało") organizm i utrudnia krążenie krwi, limfy, płynów
RAK-nie można zachorować gdy:
-nie doprowadzimy do zakwaszenia ciała (utrzymamy w odczynie zasadowym)
-nie mamy w sobie żalu, pretensji, urazów
-nie mamy nadmiaru białek zwierzęcych i sacharozy
-nie uszkodzimy układu nerwowego
Chronić się przed rakiem możemy, kiedy niedopuścimy by zaistniały te cztery czynniki. Ponadto przyjmować -3/4 razy w tygodniu łyżeczkę kiełek brokuł (selen, obecnie jest w fazie testu lek na raka z brokuł), 4/6 migdałów na tydzień(kobalt)
BÓLE GŁOWY
-Bóle spowodowane czynnikami zewnętrznymi:
wiatr, zimno, gorąco, wilgoć i suchość-występując pojedynczo lub łączące się pomiędzy sobą.
Rozróżnić możemy zatem bóle głowy:
a) Spowodowane przez wiatr i zimno, które wnikają do ciała i powodują rodzaj przeziębienia i jako ważny tego objaw-ból głowy. Wiatr atakuje główną część ciała -występują bóle karku i potylicy a także bóle grzbietu wzdłuż południka (meridianu) pęcherza moczowego (całe plecy i brwi przy nasadzie nosa). Chory nie będzie się pocił, gdyż zimno zacisnęło pory skóry. Wystąpi lekka gorączka i dreszcze.
b) Spowodowane przez wiatr i gorąco:
-gorączka wtedy będzie wyższa, też wystąpią dreszcze
-ból gardła
-bóle w stawach
-zaczerwienienie oczu
-zewnętrzna powierzchnia ciała będzie gorąca, wystąpi odczucie palenia skóry
-może wystąpić zapalenie ucha
c) Spowodowane przez wiatr i wilgoć
-ból głowy będzie miał charakterystykę jakby pierścienia, który obejmuje i uciska całą głowę. Stan taki może pojawić się, gdy śpi się w wilgotnych pomieszczeniach i używa za dużo sacharozy albo nadużywa alkoholu (a wystąpi tylko wtedy, jeśli jest niedobór w śledzionie).
d) Spowodowane samym wiatrem:
-ból jest umiejscowiony, ale wędrujący, przemieszcza się w różne części głowy,
-pacjent poci się przez cały czas (wiatr otwiera pory skóry)
-ma dreszcze
-czuje się zmęczony
-nienawidzi wiatru,
-temperatura nie jest zbyt wysoka
e)Spowodowane przez wiatr i suchość -wtedy obok bólu głowy jako charakterystyczny objaw wystąpi:
-suchy trudno ustępujący kaszel
-dreszcze
-gorączka
We wszystkich sytuacjach bólu głowy spowodowanego przez czynniki zewnętrzne występują dreszcze, a ból jest raczej mocny, gwałtowny, przychodzi nagle i po odpowiednim leczeniu szybko ustępuje
-Bóle spowodowane czynnikami wewnętrznymi:
a) Spowodowany ogniem p.żółciowego -zdarzający się najczęściej, szczególnie u kobiet; towarzyszy mu siwienie włosów, (brak kwaśnego, nadmiar tłuszczów nasyconych, smażonego) bóle w stawach biodrowych, tendencja do ischialgii osteoporozy, nadciśnienia. Zlokalizowany jest z boków głowy i jak by wchodzi do oczu. Ten rodzaj bólu występuje często w okresie menopauzy.
b) Spowodowane stanem Jang wątroby -często zdarza się to na skutek braku Jin wątrobie, który to stan powoduje, że Jang wątroby wznosi się do góry w nadmiarze i daje bóle głowy. Umiejscawia się na szczycie głowy. Bólowi temu często towarzyszą nudności;c zasem rozprzestrzenia się on nieco ku przodowi i na boki głowy.
c) Spowodowany ogniem żołądka-przyczyną może być ogień pęcherzyka żółciowego
-występuje z boku
-towarzyszy mu często neuralgia nerwu trójdzielnego,
-objawem są także obrzmiałe, czerwone usta i język w środkowej części,
-występują zaburzenia snu, gdyż ogień żołądka może wyczerpać Jin serca,
-może wystąpić krwawienie dziąseł, z górnej szczęki, zęby nie będą miały połysku.
d)Spowodowany zastojem śluzu w żołądku (gdy je się za dużo cukrów, tłuszczów, produktów mlecznych i lodów, itp.
-ból pojawia się z przodu głowy, szczególnie między łukami brwiowymi,
-towarzyszą mu nudności i wymioty (przyczyną wymiotów może być zbuntowany przepływ energii)
-nalot na języku jest gruby i tłusty,
-występuje bladość twarzy i niskie ciśnienie.
Zdarza się u ludzi z niedoborem CHI w żołądku i śledzionie.
e)Spowodowany niedoborem CHI(energii) i krwi -występuje u ludzi, którzy są ogólnie w niedoborze i mają następujące objawy:
-są bladzi, anemiczni
-głos mają słaby, cichy
-mają niskie ciśnienie
-ból nie jest silny, ale stale obecny, ciągły.
f)Spowodowany niedoborem CHI nerek -jest to najczęściej chroniczny ból głowy, obejmuje całą głowę, jest typu migrenowego; mogą być skłonności do omdleń; towarzyszy mu niskie ciśnienie, objawy niedoboru Jang nerek, a także niedoboru CHI we krwi.
g)Spowodowany niedoborem Jin nerek-może się zdarzyć pod wpływem stresów i po wypiciu dużej ilości kawy prawdziwej i alkoholu, po dużej liczbie wypalonych papierosów lub przy problemach hormonalnych.
Objawy towarzyszące:
-szum w uszach
-podeszwy stóp gorące w nocy
-bóle pleców wzrastające przy ruchu
-sny mogą mieć erotyczny charakter
Przedstawiona powyżej wielość przyczyn i rodzajów zaburzeń uzasadnia konieczność szczegółowego rozpoznania dla skutecznego leczenia tej częstej dolegliwości poprzez oddziaływanie na przyczyny.
WYDALANIE
Ważność prawidłowego działania funkcji usuwania z ludzkiego organizmu niepotrzebnych i szkodliwych substancji podkreśla starożytna chińska maksyma: "Czego nie potrafią usunąć nerki i pęcherz moczowy, powinno być dokonane przez jelito grube, czego nie potrafi dokonać jelito grube, powinno być dokonane przez płuca, czego nie potrafią usunąć płuca,powinna dokonać skóra-prowadzi do śmierci".
KOŃCZYNY DOLNE I STOPY
Kończyny dolne i stopy przedstawiają przede wszystkim stan zdrowotny organów, związanych z południkami (meridianami) tędy przebiegającymi, a więc odpowiednio: wątroby ,nerek, śledziony i trzustki, żołądka, pęcherza moczowego i woreczka żółciowego.
Deformacje kształtu, stwardnienia, zrogowacenia odpowiednio odnoszą się do zaburzeń organów tutaj reprezentowanych, przy czym zewnętrzna część pierwszego palucha (największego) dotyczy śledziony i trzustki, wewnętrzna zaś stanu wątroby. Paluch drugi przedstawia żołądek, a trzeci stan zwieracza żołądka i dwunastnicy. Czwarty paluch informuje o woreczku żółciowym, a piąty o pęcherzu moczowym.
Występowanie zmian zabarwienia (odbiegających od normalnej różowości) fragmentów skóry na wierzchu i powierzchniach bocznych stóp może świadczyć o poważnych schorzeniach; szczególnie groźne jest tu stwierdzenie barwy zielonej, informującej o skłonnościach nowotworowych.
Poszczególne partie stóp korelują z odpowiednimi częściami organizmu, co wykorzystywane bywa w- już dość powszechnie znanej -tzw. refleksologii stóp.
DŁONIE I PALCE RĄK
Na dłoniach i palcach znajduje się wiele punktów akupunktórowych; tu kończą się południki płuc, osierdzia i serca, a rozpoczynają te, które są związane z jelitem grubym, termorególacją oraz jelitem cienkim.
-palec mały przedstawia stan i funkcjonowanie serca i jelita cienkiego,
-palec serdeczny reprezentuje metabolizm energetyczny i termiczny,
-palec środkowy odzwierciedla stan cyrkulacji krwi i funkcje płciowe,
-palec wskazujący określa stan i funkcjonowanie jelita grubego,
-kciuk reprezentuje płuca
Mocne palce oznaczają dobre krążenie energii, natomiast jeśli są cienkie i słabe-jej upośledzenie,o słabienie.
PAZNOKCIE
Paznokcie pokazują stan woreczka żółciowego i wątroby;
-Jeśli są słabe i pękają, oznacza zaburzenia układu nerwowego i trawiennego.
-Białe półksiężyce u nasady paznokci niedobrze świadczą o przemianie materii.
-Wielkość świadczy o wychłodzeniu lub rozgrzaniu narządu.
-Prążki wzdłużne informują o zaburzeniach nerek i wątroby(stan Jang) i o ogólnym zmęczeniu.
-Wgłębienia poprzeczne na paznokciach mówią o zaburzeniach organizmu wywołanych niewłaściwym doborem pokarmów, znacznych zmianach w odżywianiu( "huśtawce" od Jin do Jang) -niekorzystnych dla zdrowia.
-Białe plamki na płytkach paznokci przedstawiają przeładowanie cukrem organizmu i brak w nim mineralnych składników.
-Łuszczenie się paznokci informuje o zaburzeniach w krążeniu krwi i zbyt małej ilości płynów wewnętrznych.
ZĘBY
Górna szczęka
-1/2 (siekanie) -układ moczowo -płciowy, nerki, pęcherz moczowy, uszy,zatoki czołowe, migdałki gardła.
-3 (rozrywanie) -wątroba, pęcherzyk żółciowy ,oczy, zatoki klinowe, migdałki podniebne, biodra, kolana.
-4/5 (miażdżenie)- płuca, jelito grube, nos, zatoka sitowa, oskrzela.
-6/7 (miażdżenie) -trzustka, żołądek, śledziona, gardło, zatoki szczękowe, krtań.
-8 (miażdżenie) -serce, jelito cienkie ,dwunastnica, ucho środkowe, bark, łokieć, centralny układ nerwowy.
Dolna szczęka tak samo, tylko w 8 dolnej dochodzi obwodowy układ nerwowy.
Są również teorie, że górna szczęka to narządy pełne;
1-2 ząb: nerki
3 ząb: wątroba
4-5 ząb: płuca
6-7 ząb: śledziona,trzustka
8 ząb: serce
Dolna szczęka narządy puste;
1-2 ząb: pęcherz moczowy
3 ząb: pęcherzyk żółciowy
4-5 ząb: żołądek
6-7 ząb: jelito grube
8 ząb: jelito cienkie.
Zęby a dieta;
Gdy podzielimy szczękę na pół mamy;
-dwa siekacze - siekamy warzywa i owoce
-jeden kieł - jedna część białek, niekoniecznie zwierzęcych
-cztery do miażdżenia - (dwa trzonowe i dwa przedtrzonowe) - zbóż, nasion, przypraw i korzonków
Z ilości poszczególnych zębów wynika, że podstawowym pokarmem człowieka są zboża, owoce, warzywa i białko, w tej kolejności
ZBOŻA
1)Owies -uspakaja krążenie CHI (energii), wzmacnia stawy, dodaje sił ( bardzo dużo energii ), rozprasza wilgoć, zatrzymuje biegunki, jest napotny.
2)Pszenica - odżywia serce, wzmacnia nerki, rozprasza gorąco, łagodzi pragnienie, zatrzymuje krwotoki. Oprócz serca leczy śledzionę, nerki, jelito grube, wątrobę.
Przy marskości wątroby przez jeden miesiąc jemy tylko gotowaną pszenicę, dowolną jej ilość i marskość powinna ustąpić.
3)Kukurydza - wzmacnia i reguluje żołądek. Jeść po ugotowaniu lub pić wywar. Przyjmować; korzenie, liście, ziarna, włosy (znamiona). Działa leczniczo na jelito grube i żołądek.
4)Włosy kukurydzy - (znamiona kukurydzy dostępne w herbapolu ) są moczopędne, usuwają obrzęki, obniżają poziom cukru, zmniejszają ciśnienie tętnicze, usuwają gorąco, pobudzają pęcherzyk żółciowy, uspokajają wątrobę. Leczą pęcherz moczowy, wątrobę pęcherzyk żółciowy.
5) Proso - (kasza jaglana) wzmacnia energię CHI, jelito grube, żołądek, płuca, śledzionę.
6)Jęczmień - odświeża krew, usuwa zastoje, pobudza krążenie płynów organicznych. Działa leczniczo na żołądek i śledzionę.
7) Ryż - (czerwony, czarny, zielony, brązowy) wzmacnia energię CHI śledziony. Działa leczniczo na żołądek, śledzionę, wątrobę.
PRZYPRAWY (Jako drugie)
1) czosnek - rozprasza zastoje energii, ogrzewa śledzionę i żołądek, usuwa toksyny, zabija pasożyty, ogrzewa i usuwa zimno oraz wilgoć, usuwa obrzęki i zastoje pokarmu, krwi, wody, płynów organicznych. Jeść świeży lub pieczony. Działa leczniczo na żołądek i śledzionę.
2) cynamon - usuwa na zewnątrz wiatr i zimno. Ułatwia wydalanie moczu i wypróżnianie. Działa leczniczo na żołądek i wątrobę.
3) cebula - usuwa na zewnątrz wiatr i zimno. Surowa wzmacnia płuca, gotowana żołądek i śledzionę.
4) goździki - ogrzewają nerki i żołądek, usuwają wiatr i wilgoć. Działają leczniczo na żołądek, śledzionę i nerki.
5) kolendra - ułatwia trawienie, jest napotna, usuwa śluz. Działa leczniczo na wątrobę i śledzionę.
6) kminek - wzmacnia śledzionę i żołądek, usuwa wiatr i zimno. Działa leczniczo na żołądek i nerki.
7) imbir - usuwa zimno, ogrzewa płuca, hamuje kaszel, ogrzewa jamę brzuszną, by powstrzymać wymioty. Usuwa toksyny, rozjaśnia umysł, jest napotny i ułatwia wydalanie szkodliwych energii z organizmu. Wzmacnia ścięgna, leczy nadczynność serca, łagodzi bóle przepuklinowe, likwiduje nudności. Działa leczniczo na śledzionę, żołądek i płuca.
8) pietruszka - wzmacnia nerki, hamuje krwotoki, wzmacnia śledzionę, odżywia żołądek. Działa leczniczo na wątrobę, żołądek, nerki.
9) ziele angielskie - ułatwia trawienie, wydala zimno. działa leczniczo na serce, śledzionę.
10) pieprz czarny -usuwa śluzy, toksyny. Jest rozgrzewający. Działa leczniczo na żołądek, śledzionę, nerki.
11) szafran (wart swej ceny) - pobudza krążenie krwi, uwalnia zatrzymane płyny organiczne, łagodzi smutek i obsesyjne myślenie, powoduje radość. Działa leczniczo na serce i wątrobę. Leczy ataki szaleństwa.
WARZYWA
1) bakłażan - wzmacnia siły fizyczne, leczą przepuklinę wywołaną gorącem i wszelkie choroby wywołane czynnikiem gorąca. Działają na jelito grube i żołądek.
2) bób - wzmacnia śledzionę, ułatwia trawienie, usuwa wilgoć, zatrzymuje krew, ułatwia wydalanie moczu, likwiduje zaburzenia trawienia i obrzęki. Działa leczniczo na śledzionę, żołądek.
3) buraki - usuwają nadmiar gorąca, usuwają toksyny, rozpraszają krwiaki, zatrzymują krwawienia.
4) chmiel - wzmacnia żołądek, ułatwia trawienie. Jest moczopędny. Uspokaja umysł.
5) fasola -jest odżywcza (białko roślinne) uwalnia nadmiar gorąca, usuwa obrzęki, wzmacnia nerki (homeopatycznie) i układ nerwowy.
6) groch - usuwa wiatr i gorąco, ożywia krew, neutralizuje toksyny, wzmacnia układ nerwowy. Jest moczopędny.
7) kapusta - wzmacnia nerki, odbudowuje szpik kostny i mózg (mózg składa się ze szpiku) pobudza pracę narządów wewnętrznych, goi rany i żylaki. Kapusta jest najstarszym lekarstwem świata.
8)koper - nasiona kopru ogrzewają nerki, rozpraszają zimno, harmonizują energię żołądka i śledziony. Działają leczniczo na nerki, pęcherz moczowy, żołądek
9) kozieradka - wzmacnia JANG nerek, usuwa zimno i wilgoć, Odżywia prawą nerkę. Likwiduje zespół przepuklinowy z zimna. Działa leczniczo, rozgrzewająco na nerki i wątrobę.
10) marchew - wzmacnia śledzionę, usuwa zastoje. Działa leczniczo na śledzionę i płuca.
11) ogórek - eliminuje gorąco, pobudza cyrkulację wody, neutralizuje toksyny, łagodzi pragnienie, usuwa bóle i obrzęki gardła. Działa leczniczo na śledzionę.
12) brokuły - najskuteczniejszy lek przeciw rakowy. Kiełki brokuł zawierają dużo selenu ( Se ).
Pamiętajmy, że wszystkie surowe warzywa i owoce wyziębiają ciało i organy. Aby można było spożywać je w innej porze niż rosną, powinniśmy poddać je obróbce cieplnej (Jangizowanie). Czym zimniej na dworze tym dłużej poddajemy obróbce termicznej.
Jangizowanie w mikrofalówce i za pomocą prądu elektrycznego, niszczy energię.
Chciałbym napisać wam o bardzo ważnej przyczynie dla której powinniśmy jeść zboża, warzywa i owoce. Ziemia jest naszą matką. Ona utrzymuje nas przy życiu (ciało ziemskie), daje i równoważy wszystko co nas dotyczy (równoważy wszystkie żywioły), żyjemy w jej częstotliwości, która mierzona przez NASA była uważana za stałą i wynosiła 7.8 Hz. Teraz jest na poziomie 11,2Hz i ciągle wzrasta, (najwyższa zmierzona dotychczas wynosi 14 Hz).
Kiedyś chodziliśmy na boso, pobierając energię ziemi. Dzisiaj asfalt, buty, rajstopy i inne, uniemożliwiają nam na pobieranie przez stopy (na których znajdują się wszystkie strefy refleksyjne) enrgii z ziemi. Zjadanie roślin w jakiejś części nadrabia ten stan i równoważy ciało.
Dolna część warzywa - burak, ziemniak itp. jest bardziej wychładzająca (Jin) niż górna. W kuchni dolną część gotujemy dłużej (choć nie zawsze to potrzebne) nie wiedząc dlaczego, zmieniamy naturę na bardziej przyjazną organizmowi.
Jedzenie - to tylko jeden ze sposobów zdobywania energii, drugim jest oddychanie (prana powietrza) mówi o tym i naucza "Prana Yoga". Gdy pozyskamy w ciągu dnia energie z tych dwóch źródeł, to powinniśmy położyć się spać (nie później niż 23.00, gdyż po 24.00 energia pobudza nas do aktywności - przybywa energii Jang) aby organizm wypoczął i się zregenerował. W dzień (jang-aktywność) organizm się nie zregeneruje. Noc jest Jin (spokój, wyciszenie, bezruch,itp.) i tylko sen w nocy umożliwia regenerację.
- Unikajmy w sypialni kolorów ocieplających (od czerwonego do zielonego), gdyż będziemy mieć trudności z zasypianiem i snem. W sypialni odcienie niebieskiego i zielonego lub dodatki w tych kolorach.
- Odchylmy górną część dużych obrazów od ściany, gdyż to powoduje ruch okrężny energii w pomieszczeniach gdzie one wiszą. Będziemy czuć się lepiej.
- Podkładajmy sobie pod łóżko: kilka kasztanów (żywotność działania około 7/8 m-c) owczą skórę włosem do góry, gałązki brzozy, wysuszone skorupki jajek (w woreczku), ziarna gorczycy- (żywotność działania gorczycy około roku-w woreczku), itp. Te remedia zlikwidują lub obniżą promieniowania cieków i żył wodnych.
- Unikajcie w sypialni różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, gdyż one zakłócają wasze pole elektro - magnetyczne.
- Unikajcie szamponów - 50/60% z nich niszczy wam włosy i nerki (wszystko co robimy z włosami na głowie i brwiami ma swoje odbicie w nerkach). Myjcie szarym mydłem i spłukujcie wodą z octem -5/6%
- Popękane, suche dłonie myjcie w swoim moczu
- Zamiast pudru na twarz, używajmy oliwy z oliwek lub oleju palmowego(extra virgine), skóra będzie jędrna, gładka i odżywiona.
- Zamiast pasty do zębów z zawartością fluoru (po zatruciu 30 dzieci pastą z fluorem, przestano w szkołach ją propagować) możecie myć zęby popiołem (nie każdy ma możliwość). Popiół, szczególnie z kory spalonej brzozy, leczy i zapobiega "paradontozie". W Indiach stosuje się popiół ze spalonych kwiatów i nazywa się Vibutti.
Możecie zrobić sami pastę do zębów z oleju palmowego i sody oczyszczonej,bardzo skuteczna i bakterobójcza.
- Gdy modlicie się( nie musicie modlić się, wystarczy złożyć dłonie i posiedzieć w ciszy), składajcie dłonie palcami do góry. Złożenie dłoni pozwala nam pozbyć się dużej ilości energii destrukcyjnej.
- Kąpmy się chociaż raz tygodniowo w wanie z soloną solą morską - wodą. Kąpiel (każda) powinna trwać nie więcej niż 10/15 min. dłuższa kąpiel może spowodować osłabienie. Po kąpieli, powinien być letni natrysk dla zrównoważenia energii.
- Jedzmy powoli (chińczycy mówią "jedz to co masz pić, pij to co masz jeść). W Szwajcarii jest klinika, w której leczą około 47% chorób gastrycznych samym przeżuwaniem (30/40 razy jeden kęs). Trawienie i odkwaszanie pokarmu (szczególnie zbóż) zaczyna się w ustach, ślina jest najsilniejszym lekarstwem zasadotwórczym, później sok z białej kapusty i proso.
- Utrzymujcie organizm jako zasadotwórczy, unikniecie pasożytów, wirusów i innych.
- Jedzmy chociaż raz w tygodniu pełne ziarno pszenicy z miodem (starszym niż rok, młody w nadmiarze zaflegmia oskrzela), silnie regeneruje wątrobę. Jedzmy fasole (zimą czerwone, czarne, kolorowe latem białe) wzmacniają nerki (lek homeopatyczny-podobne leczy podobne) i układ nerwowy ( witaminy z grupy B )
Pijmy(zimne) herbaty z hibiskusa i róży (mają smak kwaśny). Kapuśniaki i ocet roślinny wycisza emocje.
Jedzmy sporo owsa, da nam dużo energii. Uzupełniajmy dietę cukrem brązowym z melasą, daje bardzo dużo energii.
Przy słabym sercu unikajmy latem kaszy gryczanej i miodu gryczanego gdyż nasili objawy.
KWIATY
Korzystne:
Szlachetna róża, lilie, rumianek, palma, lipa, paprotka, mech, mimoza pokojowa, fiołki alpejskie, hiacynty, tulipany.
Niekorzystne:
Prymule, większość kaktusów, goździki, orchidee, amaralis, róża chińska.
-Kwiaty korzystne stawiamy na pierwszym planie a niekorzystne na drugim.
-Lipa reguluje pracę organów oddechowych, oczyszcza atmosferę pokoju lub mieszkania
-Fiołek alpejski reguluje działanie przewodu pokarmowego
-Prymule osłabiają serce, powodują wysypki, gorączkę.